Україна і Росія домовилися про продовження транзиту газу

В Офісі президента пообіцяли згодом повідомити усі подробиці

21:43, 20 грудня 2019

Україна і Росія за підсумками зустрічі в Мінську підписали протокол домовленостей про продовження транзиту газу через територію України і врегулювання взаємних вимог.

«Російська та українська сторони підписали протокол домовленостей щодо продовження транзиту газу через територію України та врегулювання взаємних вимог», — повідомили у Газпромі за підсумками переговорів у Мінську, які відбулися 20 грудня.

Прес-служба президента України підтвердила, що сьогодні були досягнуті остаточні домовленості з принципових позицій, пов'язаних з транзитом газу через територію України в Європу.

Подробиці повинні розповісти в суботу міністр енергетики та захисту навколишнього середовища Олексій Оржель і виконавчий директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко.

Наразі деталей протоколу не повідомляється. Протокол підписали за підсумками дводенних переговорів, які тривали у Берліні та Мінську за участю міністрів енергетики України та Росії, а також керівництва Газпрому, Нафтогазу та Оператора ГТС України.

Доповнено 22:00. Як пишуть російські ЗМІ з посиланням на заступника міністра енергетики Росії Дмитра Козака, новий контракт на транзит російського газу через газотранспортну систему України укладуть терміном на 5 років.

Він додав, що підписання угоди має відбутися до кінця 2019 року.

«Обсяги — необхідні, достатні для задоволення потреб європейських споживачів», — повідомив Козак.

Він також додав, що між Україною та Росією «більше не буде судових суперечок», а чинні суперечки сторони врегулювали.

Зазначимо, що мова йде про 3 млрд доларів, які «Газпром» вже винен «Нафтогазу» (їх, за словами заступника Міненерго Росії, сторони врегулювали), а також про нові позивні вимоги «Нафтогазу» до «Газпрому» на 12,25 млрд доларів.

Як повідомляв ZAXID.NET, сьогодні Україна і Росія за участю Єврокомісії продовжили переговори щодо транзиту газу після 2019 року в тристоронньому форматі в Мінську. За підсумками тристоронніх переговорів між Україною, Росією і Європейською комісією 19 грудня в Берліні віце-президент ЄК Марош Шефчович заявив, що сторони досягли попередньої угоди з усіх ключових питань.

1 січня 2020 року спливає 10-річний транзитний контракт між НАК «Нафтогаз України» і російським «Газпромом». Україна за участю Єврокомісії намагалася домогтися від Росії підписання нового 10-річного договору щодо транзиту газу в обсягах до 90 млрд кубометрів на рік. У той же час в «Нафтогазі» спочатку були скептично налаштовані з приводу його підписання, виконавчий директор групи Юрій Вітренко говорив, що варто готуватися до припинення транзиту газу з 2020 року.

10 грудня в рамках саміту «нормандської четвірки» Україна і РФ провели газові переговори на вищому рівні. За підсумками зустрічі президент Володимир Зеленський заявив про досягнутий прогрес. За його словами, новий транзитний договір, швидше за все, не буде десятирічним, як хотіла Україна, але і не однорічним, як пропонувала Росія. Він також підтвердив, що Україна готова взяти 3 млрд доларів боргу «Газпрому» газом.