Під час ІХ засідання Міжурядової координаційної ради з питань міжрегіонального співробітництва України і Польщі у Львові з березня дискутувалося питання розширення зони Малого прикордонного руху між двома державами.
Про це повідомив кореспондент ZAXID.NET .
Головуючий у Раді з польської сторони, заступник Державного секретаря Міністерства внутрішніх справ і адміністрації Республіки Польща Пьотр Стаханчик повідомив під час брифінгу: «Якщо йдеться про малий прикордонний рух, то Єврокомісія представила звіт про те, як відповідний документ можна покращити. На основі цієї доповіді в комітетах і радах європейських йде робота над тим, щоб зробити відповідний механізм якнайкращим для нас і наших сусідів. Ця робота має відбуватися постійно, не лише під час головування Польщі в ЄС».
Заступник міністра закордонних справ України Євген Микитенко, що головує у Раді з українського боку, під час брифінгу заявив: «Робота йде, це дуже непросте питання. Польща - член ЄС, і виконує так званий Шенгенський кодекс, що передбачає дуже різні вимоги щодо сусідів Євросоюзу. Робота не така проста, однак ми сподіваємося, що коли Польща почне головувати у Євросоюзі цього року, можуть бути зміни на краще».
Посол з особоливих доручень МЗС України Михайло Бродович, що є відповідалньим секретарем Ради, зазначив журналістам: «У нас є двостороння угоди «Про малий прикордонний рух», яка передбачає формулу 30 км +, але не більше, ніж 50 км. Тобто якщо адмінітсративний район виходить за площеею за межі 30-кілометрової зони, то він все одно включений до неї. Ясно, що формулювання 30+, але не більше 50, ми б хотіли змінити на 50 км».
Він додав: «На цей час ми проводимо активну роботу з цього питання із польською стороною. Сьогодні під час засідання Ради як з польського, так і з нашого боку наголошувалося на доцільнності такого кроку, оскільки це вигідно. Головний товарообіг, економічне регіональне життя, і про це свідчать економічні та фінансові показники, відбуваються саме у 50-кілометровій зоні». М.Бродович додав: «Ми сьогодні наголошували, щоб польська сторона, усвідомлюючи вигоду розширрення зони малого прикодонного руху, якимось чином використала свої важелі, коли буде головувати у Євроосоюзі. Щоб переконати ЄС у доцільності внесення змін до двосторонньої угоди «Про малий прикордонний рух». Так виглядає перспектива: це - предмет переговорів».