Україна може виграти Стокгольмський арбітражний суд у разі подачі НАК «Нафтогаз» позову проти російського газового монополіста «Газпрому» з вимогою розірвати укладений у січні 2009 року контракт на поставки газу, і шанси на це дорівнюють 99%.
Таку думку висловили на прес-конференції юристи – народний депутат України Олег Канівець, голова Українського юридичного товариства Олег Березюк і кандидат юридичних наук Станіслав Батрін.
При цьому 1% Батрін віддає «політичній складовій Російської Федерації на процес». Він також відзначив, що Кабінет Міністрів України має ініціювати звернення «Нафтогазу» до Стокгольмського суду.
«Якщо контракт буде визнано недійсним, то ми повинні будемо заплатити Російській Федерації за 5 років з розрахунку цін, що існували на кінець 2008 року. Є різниця між 400 і 170... – ці гроші мають бути нам перераховані й повернені до України», – вважає юрист.
Учасники прес-конференції підтримали Батріна, назвавши цю позицію захистом інтересів громадян України. Раніше Батрін подав до суду на Кабмін і Фонд держмайна з вимогою визнати недійсним контракт на поставки газу від 2009 року між «Газпромом» і «Нафтогазом», оскільки він суперечить інтересам України. У разі позитивного рішення суду у цій справі уряд має зобов'язати вітчизняного газового монополіста подати позов до Стокгольмського арбітражного суду.
Нагадаємо, 25 березня 2013 року прем'єр Микола Азаров також зазначив, що через високу ціну на газ, Україна значно скоротила його споживання, що у свою чергу не вигідно «Газпрому», оскільки він втрачає великого споживача. За недобір газу в 2012 році «Газпром» виставив НАК «Нафтогаз України» рахунок на 7 млрд дол. штрафних санкцій.
Як інформував ZAXID.NET, президент України Віктор Янукович вважає ціну за російський газ завищеною і несправедливою та нагадав, що газова угода, підписана у 2009 році, щорічно приносить нашій державі близько 6 млрд збитків.
Водночас аналітики рейтингового агентства Fitch Ratings вважають, що російський «Газпром» навряд чи піде на істотні цінові поступки для НАК «Нафтогаз України».