Українське законодавство обмежує доступ до процедури надання притулку особам, які потребують міжнародного захисту. Найчастіше Україна відмовляє у статусі біженця громадянам держав колишнього СРСР, таким як Росія, Таджикистан, Киргизстан. Про це сьогодні повідомив голова українського представництва Управління верховного комісара ООН у справах біженців Олдріх Андрисек.
«Так, я маю відзначити, що шукачі притулку залишаються жити в Україні. Але при цьому вони не отримують відповідних документів, тобто – вони не можуть довести, хто вони, вони не можуть отримати роботу й інтегруватися в українське суспільство. Мене також турбує статистика, згідно з якою Україна майже не надає притулку громадянам держав СНД. Відтак кількість росіян, білорусів, громадян Киргизстану, котрі отримали тут статус біженців, можна порахувати на пальцях однієї руки», – зазначив Андрисек.
За словами представника ООН, українська система надання статусу шукачів притулку і біженця потребує змін. Серед іншого, процедура розгляду заяв на отримання статусу біженця повинна бути прозорою і чесною, органи, відповідальні за ухвалення цих рішень, мають бути автономними і деполітизованими.
З більш як 500 подань до Державної міграційної служби від громадян країн СНД, статус біженця отримали троє осіб. З трьохсот громадян Сирії, які звернулись по притулок до українців, відповідний статус отримали лише 45 осіб, поінформував Андрусек.
У цілому, за даними УВКБ ООН, у 2008-2012 роках статус біженця в Україні отримали 632 особи зі загальної кількості 7850 шукачів притулку. Найбільша кількість шукачів статусу біженця прибували в Україну з Афганістану, Сомалі, Сирії і Киргизстану.
Голова департаменту у справах біженців Державної міграційної служби (ДМС) України Наталя Науменко зазначила, що міграційне законодавство держави змінено відповідно до міжнародних вимог. Що стосується відмов у наданні статусу біженців представникам країн СНД, то Науменко відповіла: «Як правило, ці особи не переслідуються у державах походження, а здебільшого мають економічні причини для виїзду з країн походження, таких як Киргизстан чи Узбекистан. Але це не показники, за якими особа може отримати статус або якусь іншу форму захисту».
Заступник голови міграційної служби Василь Грицак відкинув звинувачення у залежності Держкомміграції від політики й необ’єктивності при розгляді подань від шукачів притулку, які лунають на адресу цієї установи у міжнародних ЗМІ.
Нагадаємо, раніше Андрисек заявив, що Україна є небезпечною для справжніх біженців.
Згідно із даними Державної міграційної служби, впродовж 2012 року статус біженця чи особи, котра потребує захисту, в Україні отримав кожен десятий іноземець, що подавав відповідну заяву. Окрім цього, в Україні впродовж 2012 року проживало 2 435 офіційно визнаних біженців із 47 країн світу.