Одним із можливих результатів саміту у Вільнюсі є створення Східноєвропейського договору про вільну торгівлю між Україною, Грузією, Молдовою і Вірменією, прогнозує політолог Грант Костанян.
У статті для Інтернет-видання EUObserver експерт вказує на те, що саміт у Вільнюсі може мати три різні сценарії позитивних результатів. Мінімалістичний сценарій, за його словами, передбачав би поступове прийняття і імплементацію згаданими країнами норм і стандартів ЄС.
«Середній сценарій ближче пов’язав би чотири основні країни Східного партнерства. Вони могли б застосувати нові правила і норми не лише у двосторонньому форматі у відносинах з ЄС, але також стосовно одне одного. Україна, Молдова, Грузія і Вірменія могли б створити Східноєвропейський договір про вільну торгівлю, продовжуються регіональну торгову інтеграцію паралельно до процесів із ЄС», - зазначає Грант Костанян.
Врешті, максимальний сценарій, за словами аналітика, передбачав би надання перспективи членства в ЄС згаданим вище країнам. «З точки зору закону, для цього немає перешкод. Однак з політичної точки зору це залишається проблематичним», - пише політолог, пояснюючи, що близько десятка членів ЄС, включно з Польщею, Румунією, Чехією та країнами Прибалтики, підтримали б такий розвиток подій, однак менша кількість більших країн ЄС, зокрема – Франція, Іспанія і Португалія, - проти. «Решта країн ЄС можуть схилитися як до одного боку, так і до іншого», - додає Костанян.
«Який би сценарій не відбувся, лідери і інститути ЄС матимуть багато роботи після саміту у Вільнюсі», - резюмує він.
Нагадаємо, 10 грудня 2012 року Рада закордонних справ ЄС ухвалила висновки, у яких заявила про готовність підписати угоду про асоціацію з Україною до Вільнюського саміту «Східного партнерства», запланованого на листопад 2013 року, за умови прогресу у зміні виборчого законодавства, вирішенні проблеми вибіркового правосуддя та продовження реформ в рамках Порядку денного асоціації.
23 серпня Високий представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Кетрін Ештон сказала, що партнерство з Євросоюзом «цілком досяжне» для України і принесе їй вигоду.