Навесні в України можуть виникати складнощі з розрахунками за газ. Основною причиною цього є нерівноправні тривалі контракти між НАК «Нафтогаз України» та ВАТ «Газпром», які вимагають від України додаткового фінансового напруження в умовах безпрецедентної економічної кризи. Про це заявив провідний експерт енергетичних програм Центру ім. О.Разумкова Володимир Омельченко.
За його оцінками базова ціна на газ, закладена в контракті на постачання, є на 40-50 дол. для України завищеною порівняно з ціною для європейських компаній: «Не враховано транспортного плеча від російсько-українського кордону до основного газорозподільного пункту ЄС у Баумгартені на словацько-австрійському кордоні».
Омельченко в інтерв’ю ZAXID.NET зазначив, що прогнози експертів НАК «Нафтогаз України», ВАТ «Газпром» та провідних інвестиційних компаній, що працюють в Україні, вказують на те, що середньозважена ціна природного газу на російсько-українському кордоні 2010 року суттєво підвищиться порівняно з цьогорічною – на понад 20%: від 280 дол. до 337 дол. за тис. куб м.
Парадоксально, вважає експерт, що НАК «Нафтогаз України», як покупець, прогнозує найбільшу ціну, а ВАТ «Газпром», як продавець – найменшу: «Це можна пояснити тільки тим, що український холдинг свідомо завищує прогноз для того, щоб в державному бюджеті на 2010 рік було закладено більший розмір компенсації від втрат НАК «Нафтогаз України» внаслідок від’ємної різниці між ціною закупівлі імпортного газу та його продажу на внутрішньому ринку для підприємств теплокомуненерго».
Попри різноманітні прогнози остаточно вартість газу у першому кварталі 2010 року можна буде визначити наприкінці цього року. «Водночас, вже зараз з врахуванням цінової динаміки на нафтопродукти в квітні-листопаді 2009 року можна зробити попередній прогноз, що середньорічна ціна газу на російсько-українському кордоні буде не меншою за 280 дол. за тис. куб. м, якщо сторони в першому півріччі наступного року не переглянуть базової ціни у 450 дол. за тис. куб м, яка закладена в довгостроковому контракті купівлі-продажу газу, а також не відбудеться стрімкого зменшення цін на нафтопродукти в грудні-вересні 2009-2010 років», – наголосив Омельченко.