Кілька днів тому в світі було продано мільйонний електромобіль, що стало подоланням своєрідного психологічного бар’єру для прихильників екологічного транспорту. В Україні на сьогодні продано близько 500 електромобілів, проте експерти зазначають, що цей ринок на сьогодні лише розвивається і Україна має всі шанси стати одним з лідерів. Про це розповів ZAXID.NET голова правління Асоціації учасників ринку електромобілів Арсеній Абдураїмов під час роботи у Львові міжнародного форуму «Місто. Транспорт. Екологія».
Кого об’єднує Асоціація учасників ринку електромобілів?
- Наша Асоціація на сьогодні об’єднує практично всіх учасників ринку електромобілів в Україні. До складу Асоціації входять як автодилери, так і виробники акумуляторів. Це настільки вільний ринок, що нам немає змісту конкурувати. Саме тому ми і об’єднались, щоб його разом розвивати. Зараз у спільних презентаціях можуть одночасно брати участь чотири виробники акумуляторів. У нас на сьогодні немає конкуренції – ми всі зацікавлені у розвитку ринку. Адже в процесі розвитку ринку кристалізуються ніші, які ми будемо поступово заповнювати.
Ви стверджуєте, що Україна може стати одним з лідерів галузі виробництва електромобілів. На чому ґрунтуються ваші слова?
- В Україні на сьогодні є всі необхідні складові для інтенсивного розвитку цієї галузі. Однозначно ми сильно відстаємо в автобудуванні і наздогнати лідерів вже точно не зможемо. Натомість, виробництво електромобілів це галузь, яка лише формується.
Україна на сьогодні є лідером, серед країн колишнього СНД щодо підготовки та кількості інженерного персоналу. У нас дуже багато висококваліфікованих кадрів, при цьому їх вартість досить низька. Звичайно, це не дуже добре в соціальному плані, але добре для розвитку галузі. Крім того, ми видобуваємо метал, а головне наша країна має одні з найбільших запасів літію, який використовується для виготовлення акумуляторів для електромобілів. Тобто в нас є все для того щоб вже сьогодні, в момент формування виробництва в цій галузі стати лідерами. Тим більше, що практика показує, що електромобілі якраз виготовляють в першу чергу не автобудівні компанії.
Звичайно, в автомобільних компаній є неабияка фора на цьому ринку, але тим не менше поруч розвиваються маленькі компанії, які вже дають на ринок свій продукт. Наприклад, найбільш популярний на сьогодні електромобіль Nissan Leaf був розроблений не компанією Nissan – це куплена модель.
В Європі зараз є дуже багато підприємств, які розробляють свої моделі електромобілів. При цьому ми дізнаємось про ці бренди лише тоді, коли бачимо цей автомобіль. Скажімо, в Іспанії є досить велика компанія Think Avto, в Індії - Reva, в Кореї - BIO Automotive. Ці компанії стартували з нуля, але вже починають займати досить серйозне положення на ринку електромобілів. І якщо подивитись на приклад цих компаній, ми розуміємо, що абсолютно реально організувати в Україні таке виробництво та досягнути досить високих результатів.
Абдураїмов на тлі електромоблів BIO Automotive
Але важливою є також купівельна спроможність українців…
- Насправді в нас дуже сприятливі умови на сьогодні для розвитку електромобілів не лише виробництва, але й купівлі. Адже у нас досить висока ціна на паливо, але при цьому найнижча вартість електроенергії в Європі. Тому є звичайна економічна доцільність не лише виробництва, але й придбання. А щодо виробництва, то на сьогодні вже є ряд інвесторів, які готові заходити сюди зі своїми технологіями. Так як свого часу зробив Гонконг, а пізніше Китай.
Це конкретні фірми чи загальний інтерес?
- Вже на сьогодні корейці почали шукати варіанти розміщення тут свого виробництва. Вони зацікавлені виготовляти тут свої електромобілі. На цьому ринку діють дещо інші механізми, ніж на ринку автомобілебудування – виробники електромобілів зацікавлені розміщувати свої виробництва в місцях продажів. Наприклад, найбільш продаваний, після Nissan Leaf, електромобіль – це комерційне авто, пікап, цієї ж компанії. Він виготовляється не в Японії, а в Іспанії, тому що європейський ринок дуже вдячний, а в Іспанії, порівняно з іншими європейськими країнами, недорога робоча сила. Саме через це зараз Україна стає все привабливішою для виробників електромобілів.
Водночас, у нас є лише два-три роки для того щоб стати помітними на цьому ринку - якщо не встигнемо, втратимо все. Адже цей ринок на сьогодні на етапі росту. Зараз ми бачимо, що цікавість до електромобілів та їх продажі ростуть в геометричній прогресії. Вже діючі виробники на сьогодні дуже зацікавлені в розміщенні виробництва на території Європи для того, щоб здешевити свою продукцію. Адже багато європейських країн вже зараз субсидують придбання електромобілів своїми громадянами. В «Білій книзі» розвитку Європи є пункт про те, що у 2050 році Європа повністю перейде на електромобілі. Саме тому Україна має неабиякий потенціал для того, щоб стати європейським Гонконгом, у всякому випадку, в цій галузі.