Дія угоди про асоціацію з Європейським Союзом не заперечує можливості для України в перспективі вступити до Митного союзу шляхом проведення референдуму. Про це прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив в інтерв'ю газеті «Советская Белоруссия» напередодні офіційного візиту до Республіки Білорусь.
«Підписавши угоду про асоціацію з Європейським Союзом, Україна не втрачає свого суверенітету й має право ухвалювати самостійні рішення. Є стаття в угоді, і це підтвердив ЄС офіційно, яка не заважає нам приєднуватися, укладати договори і про зони вільної торгівлі, і про митні союзи. Це наше суверенне право. Якщо коли-небудь Україна прийде до висновку про те, що можлива й доцільна участь, зокрема, в Митному союзі, то буде проведена законна процедура референдуму. Народ України висловить свою думку, і на референдумі буде ухвалено рішення, реалізації якого ніхто ніколи не зможе завадити», – заявив Азаров.
При цьому він зазначив, що не варто вважати заяви деяких представників країн Євросоюзу про те, що угода про асоціацію виключає приєднання до Митного союзу, позицією всього об'єднання. "До ЄС входять 28 держав. І позиції цих країн загалом різняться. Зокрема, й вислови європейських політиків", – зазначив Азаров.
Нагадаємо, Микола Азаров запевняє, що підготовка України до саміту проходить за узгодженим з ЄК планом.
Україна і Європейський Союз планують підписати угоду про асоціацію і зону вільної торгівлі у листопаді 2013 року. Янукович раніше зазначав, що підписання угоди про асоціацію не означає, що Київ буде протиставляти інтереси ЄС інтересам Євразійського союзу і Митного союзу. 18 вересня 2013 року Кабмін схвалив проект угоди про асоціацію між Україною і ЄС.
5 вересня 2013 року Рада прийняла рішення щодо п'яти законопроектів з євроінтеграційного пакету, необхідного для підписання Україною асоціації з ЄС. Крім того, Верховна Рада України внесла зміни до Митного тарифу України відповідно до європейських норм та прийняла закон, який регулює виконання судових рішень.
Прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв сказав, що в разі приєднання до зони вільної торгівлі з ЄС Україна не зможе взяти на себе низку зобов'язань Митного союзу, тому що нормативні бази Євросоюзу і МС несумісні. Відтак вхід для України до Митного союзу буде закрито. Згодом у Міністерстві закордонних справ Росії назвали «утриманством» бажання України приєднатися тільки до окремих положень Митного союзу, які вигідні для неї.