Україна може втратити шанси на «Оскар»

Продюсери стурбовані тим, що досі не оголошено прийом заявок на премію Американської кіноакадемії

18:40, 2 вересня 2015

Українські кінематографісти вважають, що цього року Україна може втратти навіть теоретичний шанс отримати «Оскар». Продюсери відразу декількох українських фільмів звернулись до українського Оскарівського комітету з відкритим листом.

Вони просять якнайшвидше оголосити прийом заявок від України та висунути фільм, який змагатиметься за нагроду, адже Американська кіноакадемія приймає заявки від країн лише до 1 жовтня.

«Брати. Остання сповідь»

Продюсери фільмів «Брати. Остання сповідь» Ігор Савиченко та Максим Асадчий та продюсер фільму «Незламна» Єгор Олесов просять «надати пояснення щодо стану готовності цьогорічного комітету та якнайшвидше оголосити прийом заявок. Сподіваємося, український кінематограф цього року не стане заручником ні особистих амбіцій, ні колективної байдужості», - йдеться у листі.

«У категорію «іншомовних фільмів» кожна держава може подати один фільм, обравши з-поміж тих, що вийшли у прокат у період з 1 жовтня 2014 по 30 вересня 2015 року. В Україні серед таких фільмів вже є «Незламна» Сергія Мокрицького, «Моя русалка, моя Лореляй» Нани Джорджадзе,  «Люби мене» Марини Ер Горбач, «Це Я» Анни Акулевич, «F 63.9 Хвороба кохання» Дмитра Томашпольського та Альони Дем’яненко. Незабаром до них приєднаються «Брати. Остання сповідь» Вікторії Трофіменко, що виходять в українські кінотеатри 24 вересня. Можливість виконати формальні вимоги для подачі ще є у фільмів «Пісня пісень» Єви Нейман, «Політ золотої мушки» Івана Кравчишина, «Полон» Анатолія Матешка. Не виключаємо, що є й інші фільми, творчі групи яких планували подаватися на відбір на “Оскар”», - розповідають продюсери.

«Незламна»

«Регламент Американської кіноакадемії містить дві прості умови для подачі кандидатури:

1. до 14 серпня подати на затвердження склад національного оскарівського комітету.

2. до 1 жовтня надіслати кінокопію фільму, обраного цим комітетом.

Останні чотири роки ці обов’язки виконувала Асоціація продюсерів України. Минулого року надмірні емоції навколо висунення фільму-кандидату на здобуття премії «Оскар» призвели до масового виходу членів із Оскарівського комітету та формування ініціативної групи, що оголосила про скликання нового комітету.

 «Моя русалка, моя Лореляй»

Ми вітаємо формування комітету на основі прозорих та професійних критеріїв. Однак Оскарівський комітет – це не лише список поважних імен на сайті. Це – організація прийому фільмів, їх перегляду усіма членами комітету, організація голосування та, зрештою, відправки пакету документів до США. Це робота, яка потребує часу та публічності. Тому звертаємося до НСКУ та АПУ – організацій, що заявили, що беруть на себе відповідальність за роботу комітету: просимо надати пояснення щодо стану готовності цьогорічного комітету та якнайшвидше оголосити прийом заявок», - наголошують автори листа.

Асоціація продюсерів України відповіла, що комітет чекає на відповідь Американської кіноакадемії.

«У АПУ і НСКУ були розбіжності щодо бачення роботи нового Комітету. Кожна з наших організацій звернулася за роз’ясненнями до Американської академії кінематографічних мистецтв і наук, яка проводить нагородження премією "Оскар"». Про це йдеться на офіційній сторінці АПУ у Facebook.

«Політ золотої мушки»

«Згодом АПУ та НСКУ при посередництві голови Держкіно Пилипа Іллєнка дійшли згоди щодо спільної модерації роботи Українського Оскарівського комітету... Таким чином новий український Оскарівський комітет заявив про готовність починати свою роботу та повідомив про це Американську кіноакадемію. Але від Академії 28 серпня надійшла відповідь, що рішення щодо роботи нового Українського Оскарівського комітету буде прийнято тільки на засіданні Виконавчого комітету з відбору фільмів іноземною мовою.

Це пов’язано з тим, що у травні-червні цього року АПУ і НСКУ офіційно зверталися до Американської кіноакадемії за вирішенням розбіжностей щодо формування нового Комітету в Україні. «Тому зараз потрібно зачекати до засідання Виконавчого комітету і їхнього рішення щодо України», - повідомили у АПУ.

«F 63.9 Хвороба кохання»

Національна спілка кінематографістів України у свою чергу підтвердила, що в Американській кіноакадемії отримали надані документи і повідомили, що вони будуть розглянуті Виконавчим комітетом у номінації «Найкращий фільм іноземною мовою» на його наступному засіданні. Відтоді у липні та серпні Виконавчий комітет ще не збирався. 

Натомість інформацію АПУ про спільну модерацію роботи українського Оскарівського комітету НСКУ спростувала: «Хочемо зазначити, що інформація, поширена 2 вересня 2015 року генеральним директором Асоціації продюсерів України Денисом Масліковим про те, що «АПУ і НСКУ при посередництві голови Держкіно Пилипа Іллєнка дійшли згоди щодо спільної модерації роботи українського Оскарівського комітету» не відповідає дійсності. Під час наради, що відбулася 23 червня 2015 року у Державному агентстві України з питань кіно щодо формування Українського Оскарівського комітету, Денис Масліков підтвердив, що Асоціація Продюсерів України вийшла з переговорного процесу щодо підписання Меморандуму з НСКУ», - йдеться у повідомленні.

«Полон»

Нагадаємо, що минулого року комітет оголосив, що фільм «Поводир» режисера Олеся Саніна висувається від України на премію  «Оскар». Представник фільму «Плем'я» - ТОВ «Гармата фільм продакшн», а також сам режисер Мирослав Слабошпицький і співпродюсер, дистриб'ютор картини Денис Іванов не погодилися з вибором комітету та висловили публічний протест. В свою чергу американська преса висловила стурбованість тим, що двоє із членів оскарівського комітета мали безпосередній стосунок до створення фільму. Про це, зокрема, написав Нollywood Reporter.

Після скандалу довкола рішення Оскарівського комітету з нього вийшли деякі його члени. 

Тоді секретаріат правління НСКУ 24 вересня 2014 року закликав інших членів чинного українського Оскарівського комітету заявити про добровільну відставку з метою ініціювання вироблення нових принципів роботи такого комітету. 25 листопада 2014 року постановою V пленуму правління НСКУ було утворено ініціативну групу з метою доопрацювання регламенту українського Оскарівського комітету та обрання авторитетного і незалежного складу комітету.

21 травня 2015 року рішенням секретаріату правління НСКУ було затверджено склад комітету за підсумками рейтингового голосування.

Нагадаємо також, що досі жоден український фільм, висунутий на премію Америнської кіноакадемії не потрапляв навіть до шорт-ліста «Оскара».