Лідер "Фронту змін" Арсеній Яценюк заявляє, що газовий контракт, підписаний НАК "Нафтогаз України" з директиви Юлії Тимошенко, веде країну до банкрутства. Про це він сказав в інтерв’ю газеті "Аргументы и Факты", опублікованому у четвер, 23 липня, - повідомили ZAXID.NET в Івано-Франківському осередку "Фронту змін".
"Сьогодні Нацбанк друкує гроші для того, щоб сплатити газові борги перед Росією, але нескінченно так тривати не може, і ми зірвемо терміни оплати. Відповідно, росіяни, за умовами договору мають право вимагати передоплату. І вони її вимагатимуть. А платити "Нафтогазу" нічим - на ньому і так висять десятки мільярдів гривень кредитів", - підкреслив Арсеній Яценюк.
Наступним кроком з боку Росії, на його думку, стане відключення газу для всієї країни "у зв’язку з невиконанням Україною важливих умов нинішнього підписаного Юлією Тимошенко контракту". "Це санкції і штрафи, які зростають у прогресії. Це можливість звернення стягнення на майно. Тобто насамперед на ГТС України. Фактично, це означає банкрутство нашої держави", - заявив політик.
У розмові про причини підписання такого газового контракту Арсеній Яценюк сказав: "За фактом діяльності ЄЕСУ було порушено кримінальну справу в Росії, а в США - проти Лазаренка. Саме звідси "ростуть ноги" невигідного для України нинішнього контракту. У прем'єр-міністра просто немає простору для маневру".
Лідер "Фронту змін" нагадав, що 2001 року було підписано контракт, згідно з яким ціну газу для України було знижено до $50 за тисячу кубометрів і прив'язано до ставки транзиту російського палива на рівні $1,09 за кожні сто кілометрів транспортування. "Ці умови було зафіксовано до 2009 року включно. Українська влада мала докласти всіх зусиль, аби зберегти умови договору" - підкреслив Арсеній Яценюк.
"Рішення про перегляд такого вигідного для України газового контракту суперечить не лише державним інтересам, а й здоровому глузду", - сказав він, додавши, що ця ініціатива виходила з українського боку, а зацікавлені в цьому були росіяни, і вигоду отримали саме вони.
За словами Арсенія Яценюка, збитки для країни від передчасного розриву контракту 2001 року становлять десятки мільярдів доларів. "Це злочин, і винні в ньому мають бути покарані. За роки незалежності в нашій країні у сфері газу накопичилося злочинів на багатотомну справу. Окремі томи цієї справи мають бути присвячені й газовим посередникам. "Ітера", "ЄЕСУ", "РУЕ", "Республіка", "Газпромзбут" - усе це потребує розслідування", - підкреслив він.