Україна на порозі торгового конфлікту з Росією, - аналітики

22:58, 18 липня 2011

На початку III кварталу Україна опинилася на порозі широкомасштабного торгівельного конфлікту з Росією, йдеться в опублікованому аналітичною групою Da Vinci AG черговому звіті Ukrainian Economic Trends Forecast.

Як пояснили Кореспондент.biz у Da Vinci AG, за оцінками аналітиків компанії, Україна в торгівельній війні з РФ зазнає колосальних втрат.

Зокрема, наголошується в звіті, негативне сальдо торгівлі товарами при "помірному" сценарії проходження конфлікту може погіршати на $0,6-1 млрд., що в нинішній ситуації значно погіршить макроекономічну стабільність в Україні.

Також у звіті сказано, що офіційна Москва не змінила тактики ведення торгівельної війни: основний удар традиційно завдається по українських продуктах харчування і металургії.

При цьому використовуються ті ж методи, кажуть експерти, і наводять у приклад запровадження мита і посилення контролю над якістю української продукції, які фактично блокують її доступ на російський ринок.

"Нинішня ситуація відрізняється лише тим, що офіційний Кремль має у своєму розпорядженні посилене геоекономічне знаряддя - Митний союз", - сказано в Ukrainian Economic Trends Forecast.

Також у Da Vinci AG прогнозують, що восени Росія збільшить тиск на українську сторону через актуалізацію питання піднімання ціни на природний газ, також може бути розширений список українських продуктів, які обкладатимуться додатковими митами.

Зокрема, додають фахівці, мова може йти про арматуру, питання про обмеження імпорту якої порушувалося російськими металургами ще у I кварталі.

У звіті наголошується, що українська влада утримуватиметься від дзеркальних дій стосовно Росії - це пов’язано як з відсутністю реальних адекватних дієвих заходів у геоекономічному просторі, так і з небажанням офіційного Києва проводити у відповідь відкриті дії.

"Взаємодія з Росією є одним з головних електоральних козирів нинішньої влади, що обмежує свободу вибору методів протидії геоекономічній атаці. Тому у відповідь дії України швидше нагадуватимуть "партизанську війну", аніж широкомасштабне протистояння", - підкреслюється в звіті.

За оцінками аналітиків компанії Da Vinci AG, тактика України полягатиме у максимальному відкритті ринку для неросійських компаній, - зокрема, йдеться про активне залучення транснаціональних корпорацій до роботи у стратегічно важливих для російської сторони секторах української економіки.

До них можна віднести видобуток вуглецю та урану, кажуть аналітики, і вказують на можливість стимулювання китайських інвестицій в усі сектори економіки і поступове входження України у геоекономічну орбіту Китаю як виробничий майданчик для експорту в ЄС.

Не виключається також використання тактики, що передбачає "зелений коридор" для українських ФПГ у приватизації об’єктів, які цікаві російському бізнесу, зазначається у звіті.

У першу чергу, пояснюють в Da Vinci AG, йдеться про енергетику, машинобудування і хімічну промисловість. Крім того, на думку експертів, як засіб тиску на російську сторону може використовуватися активізація переговорів у питанні підписання ЗСТ з ЄС.

У звіті наголошується, що така позиція може негативно відбитися на суті підписаних домовленостей, де Україні може не вистачити часу для того, щоб відстояти важливі для неї моменти, проте в умовах жорсткої торгівельної війни, підкріпленої тиском за допомогою зростання цін на енергоносії, українське керівництво може ухвалити подібне рішення.

Також експерти вказують на можливість створення несприятливого режиму для роботи російських компаній, фактичну реприватизацію і заохочення українських ФПГ у корпоративних війнах і конфліктах з російськими інвесторами.