Україна на Ризькому саміті повинна домогтися від ЄС точної дати безвізового режиму, - експерт

15:04, 15 квітня 2015

На саміті Східного партнерства у Ризі (Латвія) українські дипломати мають наполягати на закріпленні конкретної дати запровадження безвізового режиму з ЄС, вважає голова правління Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) Василь Філіпчук.

«За будь-яких обставин у Ризі українська сторона має наполягати на закріпленні конкретної дати запровадження безвізового режиму з ЄС із зазначенням переліку чітких критеріїв, які необхідно виконати для досягнення цієї мети. Результати дотримання встановлених критеріїв, у свою чергу, дозволять громадянському суспільству переконатися у здатності влади на справі довести відданість європейській інтеграції», – заявив Філіпчук під час слухань у Верховній Раді, інформує прес-служба МЦПД.

За його словами, існують як об’єктивні, так і суб’єктивні чинники відтермінування запровадження безвізового режиму з ЄС у короткостроковій чи навіть середньостроковій перспективі. Об’єктивним чинником є збройний конфлікт на Донбасі, внаслідок якого в Україні вже нараховується понад мільйон внутрішніх переселенців.

За словами Філіпчука, поки триває конфлікт на Донбасі, Україна залишається потенційним джерелом біженців та нелегальних іммігрантів в країни ЄС, тобто, міграційно небезпечною. Враховуючи тенденцію до жорсткішої міграційної політики щодо країн, з яких походять іммігранти, варто очікувати стриманого ставлення багатьох країн ЄС до безвізового режиму з Україною, поки конфлікт на Донбасі не є врегульованим. У цій ситуації Україна повинна довести, що забезпечує соціальні потреби внутрішніх переселенців, а не штовхає їх шукати кращої долі в країнах ЄС, вважає експерт.

До суб’єктивних чинників Філіпчук відніс повільне запровадження реформ в Україні через відсутність політичної волі, а подекуди і прихований опір реформам з боку чиновників, а також відсутність бажаного прогресу у боротьбі з корупцією.

«Лише швидкі та ефективні реформи можуть переконати країни ЄС, що вони мають справу не з відсталою державою «третього світу» зі слабким державним апаратом, яка тримається на плаву лише завдяки внутрішнім волонтерським рухам та міжнародним донорам, а з країною, що переживає нелегкий період переходу від авторитарного режиму до справжньої демократії; країною, що стане в майбутньому надійним та рівноправним партнером інших європейських держав у просуванні демократичних цінностей та європейських стандартів життя», – сказав Філіпчук.