Україна направила ноту в МЗС РФ через інцидент із Джемілєвим

17:45, 23 квітня 2014

У Міністерстві зовнішніх справ України обурені забороною на вʼїзд у Росію лідерові кримських татар Мустафі Джемілєву і направили з цього приводу ноту в МЗС Росії.

Про це у середу, 23 квітня, повідомив речник українського зовнішньополітичного відомства Євген Перебийніс.

«Цілком очевидно, що це є помстою Росії Мустафі Джемілєву за його чітку і безкомпромісну позицію щодо невизнання незаконної окупації Криму. Схоже, що радянські тоталітарні методи, які пережив багатостраждальний кримськотатарський народ під час сталінських депортацій, сьогодні починають реалізовуватися нинішньою російською владою», – закцентував речник МЗС.

«Ми вимагаємо від тих, хто сьогодні незаконно захопив владу у Автономній Республіці Крим, а також від їхніх ляльководів у Москві, припинити залякування та репресії щодо кримських татар, українців, а також представників інших національностей, які проживають в Криму», – наголосив Перебийніс.

У ноті, яку МЗС України надіслало у російське зовнішньополітичне відомство, за словами Перебийноса, є вимога утриматись від вчинення на території України адміністративних дій, які випливають із законодавства РФ і мають на меті обмеження пересування, а також закликають скасувати рішення щодо Джемілєва.

Як повідомляв ZAXID.NET, 22 квітня під час перетину кордону між Кримом і материковою Україною лідерові кримських татар Мустафі Джемілєву вручили акт про заборону на в’їзд на територію Росії терміном до 2019 року

Натомість, Джемілєв заявив, що має намір повернутися на півострів попри заборону.

На початку березня Російська Федерація почала операцію із захоплення Криму. 

У Криму 16 березня пройшов незаконний референдум про статус автономії. Згідно з інформацією самопроголошеної влади півострова, понад 96% жителів АРК висловилися за входження Криму до складу Росії. 18 березня сторони підписали відповідний договір.

Держдума 20 березня, а Рада Федерації 21 березня, ратифікували договір про приєднання Криму до Росії та прийняли федеральний конституційний закон про утворення в Російській Федерації двох нових суб'єктів - республіки Крим та міста федерального значення Севастополь.

Закон доповнює статтю 65 конституції РФ, яка містить перелік російських регіонів. Замість 83 їх стає 85. Встановлюється, що до 1 січня 2015 року діє перехідний період, протягом якого врегульовуються питання інтеграції Криму і Севастополя в економічну, фінансову, кредитну і правову системи і систему держорганів Росії.

Державними мовами в Криму оголошена російська, українська і кримсько-татарська. Межі території Криму і Севастополя визначаються кордонами території республіки і міста на день прийняття нових суб'єктів РФ. Межа Криму з Україною стають російським держкордоном.