Спроби України ухилитися вiд вимоги Мiжнародного валютного фонду (МВФ) щодо пiдвищення тарифiв на газ для населення навряд чи будуть успiшними, вважають експерти фондового ринку.
На думку керiвника аналiтичного департаменту iнвестицiйної компанiї SP Advisors Вiталiя Ваврищука, уряд i Нацбанк наразi почуваються досить комфортно, оскiльки ринок зовнiшнiх запозичень вiдкритий, i Україна може без особливих труднощiв залучати кредити для рефiнансування боргових зобов'язань. "Схоже, що, на думку влади, Україна не зiткнеться з серйозними труднощами найближчими мiсяцями навiть без вiдновлення програми спiвпрацi з МВФ, вiдповiдно, вiдсутня i необхiднiсть швидко та кардинально реформувати тарифи в житлово-комунальнiй сферi", - цитує його Інтерфакс.
Водночас експерт вважає нульовою iмовiрнiсть видiлення МВФ нового кредиту Українi без виконання вимоги щодо тарифiв.
Керiвник аналiтичного вiддiлу iнвесткомпанiї "Арт Капiтал" Iгор Путилiн, зi свого боку, вважає, що Україна може домовитися з МВФ про вiдновлення кредитування без пiдвищення тарифiв на газ для бiльшостi населення.
"У принципi, Україна не зобов'язана пiдвищувати тарифи для населення, оскiльки весь обсяг газу, який споживають населення та бюджетнi органiзацiї, повнiстю покривається внутрiшнiм видобутком. Неузгодженим залишився газ, споживаний теплокомуненерго для виробництва теплоенергiї для населення. Водночас дефiцит "Нафтогазу України" може бути знiвельовано за рахунок зниження цiни закупiвлi газу, про що можна спробувати домовитися з Росiєю", - вважає експерт.
Голова аналiтичного департаменту iнвесткомпанiї "Iвекс Капiтал" Дмитро Чурiн звернув увагу, що конфронтацiя мiж "Нафтогазом України" та "Газпромом", схоже, досягла чергового пiку через вимоги росiйського газового монополiста сплатити $7 млрд за недобiр газу.
"Усе це свiдчить про те, що домовитися про зниження цiни на росiйський газ поки що практично нереально", - сказав експерт.
За оцiнками старшого аналiтика iнвесткомпанiї "Драгон Капiтал" Денис Сакви, Українi наразi без iстотних витрат доступний лише газ вiд RWE, цiна якого практично не вiдрiзняється вiд цiни "Газпрому", тодi як домовленостi з Туркменiстаном без домовленостей iз Росiєю про доступ до її газотранспортної системи просто неможливi.
Як повiдомлялося, президент Вiктор Янукович, спiлкуючись iз буровиками платформи "Петро Годованець" (ДАТ "Чорноморнафтогаз") у рамках програми "Дiалог iз країною" в п'ятницю, заявив, що Україна не планує пiдвищувати тарифи на газ для населення i промисловостi.
"Ви можете бути впевненi, що, зокрема i з вашою допомогою, ми цiни на газ нi для населення, нi для промисловостi не пiдвищуватимемо", - сказав вiн.
Нагадаємо, перший віце-прем'єр-міністр Сергій Арбузов 14 грудня заявив, що Україна розраховує домовитися з Міжнародним валютним фондом про отримання нового кредиту стенд-бай обсягом 10 млрд SDR (близько 15,4 млрд дол.).
У 2010 році Україна і МВФ ухвалили програму співпраці stand-by загальним обсягом 15,5 млрд дол. з метою реалізації реформ в Україні. Влітку 2010 року Україна отримала від МВФ перший транш у розмірі 1,89 млрд дол. У грудні 2010 року було виділено другий транш у розмірі близько 1,5 млрд дол. Після цього виділення коштів за програмою було заморожено через невиконання Україною низки узятих на себе зобов'язань, зокрема щодо підвищення тарифів на газ і теплопостачання для населення. Згодом у МВФ підтвердили, що готові відновити співпрацю по кредитуванню, якщо Україна виконає раніше погоджені заходи.