70% українців вважають, що країна має домагатися зниження ціни на російський газ, а 53% упевнені, що треба робити це без будь-яких поступок з боку України. Водночас лише 26% опитаних вірять у те, що Україна найближчим часом зможе переконати Росію знизити ціну на газ.
Про це свідчать результати дослідження, проведеного соціологічною групою "Рейтинг" наприкінці вересня 2011 року.
За результатами дослідження, 60% громадян України вважають, що країна платить Російській Федерації за газ ціну, що вища за ринкову, 13% вважають, що ціна є ринковою, 26% не змогли визначитися з цього питання.
Навіть на Півдні 48% притримуються цієї думки, хоча чверть опитаних (вдвічі більше, ніж у решті регіонах) все таки переконані, що ціна на газ для України є ринковою і 3% – нижче ринкової.
Лише 9% вважають, що потрібно домагатися зниження ціни на газ в обмін на продаж Росії української газотранспортної системи, 5% – в обмін на злиття українського Нафтогазу та російського Газпрому, 3% – в обмін на вступ України до Митного союзу з Росією, Білоруссю та Казахстаном.
Разом з тим 7% опитаних вважають, що не потрібно нічого не вимагати – Україна повинна виконувати десятирічний контракт, підписаний з Росією у 2009 році.
Попри таку впевненість громадян щодо необхідності зниження ціни на газ і виправданості таких дій, позиції нашої держави в переговорах з Росією вони бачать як надто слабкі. Так, 60% опитаних вважають, що позиції Росії у переговорах з газових питань виглядають наразі сильнішими, 17% – цілком рівними і лише 6% думають, що позиції України є сильнішими.
Якщо Росія відмовиться знижувати ціну на газ, Україна, на думку 44% опитаних, повинна розробляти власні поклади газу, у т.ч. сланцевого, 37% – шукати інших постачальників газу, 32% – перейти на альтернативні види енергії, 31% – підвищити ціну на транзит російського газу в Європу.
Дещо менше опитаних вважають, що Україна повинна стимулювати економне енергоспоживання промисловими споживачами (26%) і населенням (21%), збільшити орендну плату за перебування ЧФ РФ в Криму (23%), залучити до переговорів Європу (20%), скоротити термін перебування російського флоту в Криму (15%), скасувати газову угоду з Росією у міжнародних судах (12%).
Довідка
Аудиторія дослідження: населення України віком від 18 років і старші
Вибіркова сукупність: 2000 респондентів
Метод дослідження: особисте формалізоване інтерв’ю згідно з опитувальником (face to face)
Помилка репрезентативності дослідження (з ймовірністю 0,95): для значень близьких до 50% похибка становить не більше 2,2%, для значень близьких до 30% - не більше 2%, для значень близьких до 10% - не більше 1,3%, для значень близьких до 5% - не більше 1%.
Терміни проведення дослідження: 17 – 27 вересня 2011 р.