Україна не підтримала Росію в оцінці білоруських виборів

09:50, 22 грудня 2010

Вашингтон оголосив, що не визнає підсумків виборів президента Білорусії. Брюссель утримався від таких різких заяв, але засудив дії білоруських властей, позиції України і Євросоюзу збіглися. Примітно, що Київ у даному питанні виступив проти думки Москви, яка не побачила порушень під час недавніх подій.

21 грудня помічник держсекретаря США Філіп Кроулі виступив перед журналістами з жорсткою критикою дій офіційної Білорусі при розгоні вуличної демонстрації в ніч на понеділок, після президентських виборів. "США рішуче засуджують дії білоруського уряду", - заявив Ф.Кроулі. Він закликав білоруську владу негайно звільнити всіх заарештованих кандидатів у президенти країни і демонстрантів, затриманих під час подій 19-20 грудня, повідомляє Комерсант-Україна.

Він зробив висновок і щодо білоруських виборів в цілому, заявивши, що США не визнають законними їх результати. "Обмежений прогрес у політичній сфері не зробив можливими чесні вибори і прозорий підрахунок голосів", - пояснив помічник держсекретаря. Після цього Ф.Кроулі заявив, що дії білоруської влади, вжиті після завершення виборів, означають "очевидний крок назад в американо-білоруських відносинах".

Вашингтон підтримали європейці. Представник уряду Німеччини Штеффен Зайберт оголосив, що "зближення з Євросоюзом, до якого прагне Білорусія, відкладається на невизначений час". Він повторив вимоги до білоруської влади "негайно звільнити опозиційних політиків та журналістів". Аналогічну думку висловила і Франція. Представник ЄС з питань зовнішньої політики Кетрін Ештон виступила з менш категоричною, але все-таки досить жорсткою заявою, в якій рішуче засудила "побиття і затримання кількох лідерів опозиції, включаючи кандидатів у президенти" і назвала дії Мінська "неприйнятними".

Позиції Заходу і Росії контрастні. Президент РФ Дмитро Медведєв ще в понеділок заявив, що "вибори - внутрішня справа Білорусії", а російське МЗС зазначило, що не бачить приводу сумніватися в результатах волевиявлення. "Місія спостерігачів від СНД визнала президентські вибори відкритими, відповідними виборчого законодавства Білорусі та загальноприйнятим демократичним нормам", - цитує прес-служба зовнішньополітичного відомства заступника глави МЗС РФ Григорія Карасіна.

Позиція Україні ідентична до європейської і, відповідно, суперечить російській. "Викликає стурбованість непропорційне застосування сили проти учасників акції протесту та журналістів, зіткнення представників опозиції з силами правопорядку і затримання деяких кандидатів", - заявив директор департаменту інформаційної політики МЗС України Олег Волошин. Більш того, Київ не виключив можливості визнання недемократичними минулих виборів. О.Волошин зазначив, що оцінка Києва з цього питання "буде базуватися на висновках бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини та Парламентської Асамблеї ОБСЄ". Структури ОБСЄ вже виступили з критичною оцінкою виборчого процесу.