Україна не продасть ГТС, а просто віддасть її Росії, – експерт

22:53, 26 квітня 2013

Скоріше за все, є домовленість з Росією і даним законопроектом влада знімає перепони для створення консорціуму, який буде експлуатувати ГТС. Про це заявив екс-голова (1998-2003 роки) Фонду державного майна Олександр Бондар, коментуючи законопроект Кабміну №2637 щодо приватизації ГТС.

"Перше питання це підготовка консорціуму і здача в оренду української ГТС, що зараз заборонена деякими законодавчими актами", - заявив експерт, коментуючи зміни до статті 145 Господарського кодексу про правила міжнародного договору.

"Якщо підпишуть договір з Європейським Союзом, то тоді ці речі можуть бути скасовані. Мабуть для того, щоб це не протирічило хартії, така "відмазочка" від скандалу з ЄС. Ця поправка мабуть робиться для Європи", - прокоментував Бондар.

За його словами, влада розуміє, що створення консорціуму без Європи призведе до скандалу і конфлікту.

"Для того, щоб його якось знівелювати ця поправка вноситься. Вона буде носити чисто декларативний характер і ніякого сенсу мати не буде", - сказав експерт.

За словами Бондаря, це вже не перша спроба вивести з-під заборони реорганізацію, створення СП, ліквідацію підприємств та ГТС.

"Скоріше за все, це робиться не просто так, а в зв'язку з домовленістю з Росією", - зазначив експерт.

Коментуючи зміну пункту у статті 44 закону "Про нафту і газ", якою пропонується в частині третій слово "державне" вилучити, експерт зазначив, що якщо ГТС буде перетворена в СП або консорціум вона не буде мати державної форми права власності.

"Будь-яке підприємство, яке здано в оренду чи перетворене в СП, воно вже не є державним", - зазначив Бондар.

За його словами, влада все виводить на приватизацію і знімає заборону, але їм потрібно ще вивести з переліку. "Це є найскандальніший та серйозний пункт", - прокоментував експерт зміни до статті 5 закону "Про приватизацію державного майна".

Крім того, Бондар зазначив, що це все робиться для того, щоб не продавати ГТС за гроші, а за міжнародним договором віддати Росії.

"Просто віддати. У міжнародному договорі можуть бути якісь умови, чи надання кредиту, чи погашення заборгованості. Факту продажу не буде, просто по міжнародній угоді передається частина. По такій же схемі свою ГТС віддавала Росії Білорусь", - зазначив експерт.

За словами експерта, не може приватизація передбачати будь-яких зобов'язань між державою. Це вже не приватизація, а це вже щось інше, і має іншу назву – контрибуція.

Нагадаємо, український уряд пропонує Верховній Раді дозволити приватизацію газотранспортної системи України.

22 лютого 2013 року президент Віктор Янукович під час програми «Діалог з країною» заявив, що Україна не продаватиме свою газотранспортну систему в разі створення газового консорціуму.

Віце-прем'єр-міністр Юрій Бойко на щорічному енергетичному форумі інституту Адама Сміта заявив, що українська ГТС залишиться у державній власності.

Раніше екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник сказав, що Росія навряд чи зможе транспортувати газ до Європи без українських газосховищ, тому заяви про те, що українська ГТС у майбутньому стане Росії непотрібна – це політичний тиск для того, що заставити Україну вступити у Митний союз.

Газотранспортна система України є другою в Європі і однією з найбільших у світі. Загальна протяжність газопроводів (без урахування нових об'єктів), які експлуатує компанія, становить 37,1 тис. км, зокрема магістральних газопроводів - 22,2 тис. км і газопроводів-відведень - 14,9 тис. км. Кількість газорозподільних станцій (ГРС) становить 1 449.