Вітчизняне суднобудування має стати одним з локомотивів відродження української економіки. Про це заявила лідер партії «Україна – Вперед!» Наталія Королевська, за підсумками відвідування Херсонського суднобудівного заводу.
За її словами, саме держава має активно сприяти суднобудівникам, створювати стимули для залучення інвестицій, допомагати в роботі на зовнішніх ринках, забезпечувати замовленнями.
«Суднобудування – стратегічно важлива галузь для України, і має стати ключовим економічним пріоритетом для країни, оскільки одне робоче місце у суднобудуванні створює до 10 робочих місць у суміжних галузях. Наша задача – зробити суднобудування локомотивом відродження економіки, як це сталося у Південній Кореї, Японії та Китаї. Відродимо суднобудування – з'являться робочі місця, зростуть доходи людей, а відповідно – підвищиться рівень життя наших громадян. Це – один з головних пунктів нашого плану економічного розвитку України», – підкреслила Королевська.
За її словами, державна підтримка має містити податкові пільги, спеціальний режим кредитування, стимулювання інновацій, сприяння модернізації підприємств. «Наша команда пропонує 7 принципів реформування вітчизняного суднобудування. По-перше, необхідні фіскальні та економічні пільги мінімум до 2025 року, що дозволить провести довгострокове планування розвитку. По друге, преференції мають отримати всі підприємства галузі, без поділу за регіоном та формою власності. По-третє, необхідно встановити жорсткий контроль за ефективністю вживання спеціальних заходів», – переконана лідер партії «Україна – Вперед!».
Четвертим принципом, за словами Наталії Королевської, має стати чіткий та зрозумілий план просування українського суднобудування на зовнішній ринок. «Оскільки пробитися на європейські ринки досить складно, Україна має активно опановувати ринки країн БРІК – Бразилії, Росії, Індії, Китаю. П'ятий принцип – розвиток внутрішнього ринку перевезень річковим транспортом, в якому зацікавлені насамперед аграрії», – зазначила вона.
«Шостий принцип – створення максимально замкненого циклу виробництва суден. Необхідно стимулювати виробництво продукції, що сьогодні може завозитися тільки із-за кордону. Україна не складальний цех! Завдання – зробити судна максимально «українськими». Але, для того щоб забезпечити виконання всього цього, ми повинні дотримуватися сьомого принципу – чітке виконання законів, прийнятих в рамках реформи суднобудування», – підкреслила політик.
Королевська також додала, що очолюваний нею парламентський Комітет з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва підготує відповідні зміни до другого читання до законопроекту про підтримку суднобудівної галузі. «На жаль, наші корабели припинили мріяти та вірити в те, що працюючи в суднобудівній галузі, можна не тільки виживати, але й процвітати. Тому ми маємо зробити все, щоб повернути корабелам віру в себе та зробити українське суднобудування процвітаючим», – підсумувала Наталія Королевська.