Майже половина усіх безробітних українців мають вищу освіту. Таку сумну статистику наводять у Державній службі зайнятості. І водночас зазначають, що нині в Україні спостерігається трудовий дисбаланс.
На жаль, такі неоптимістичні реалії сьогодення, коли насправді школярам у виборі професії варто не ганятися за престижем, а обирати те, чого потребує ринок праці. Як наслідок – в країні надлишок людей з освітою саме економістів та юристів. Так, на 3 тисячі вакансій економістів в середньому претендує 5 тисяч охочих. Ідентична ситуація і з юристами.
Це й не дивно, адже в 90-х роках минулого століття готували юристів здебільшого непрофільні виші, які, наприклад, спеціалізувалися на сільськогосподарських, інженерних спеціальностях. Саме така розпорошеність у підготовці кадрів не завжди була запорукою підготовки висококваліфікованих кадрів. Окрім того, престижність мати у своєму переліку спеціальності «юриста» та «економіста» не лише в державних, а й приватних навчальних закладах призвела до того, що молодь після здобуття освіти не знаходила свого місця в дорослому житті. Прикро й те, що у Міністерстві освіти потурали і продовжують лобіювати інтереси навчальних закладів, які лише хочуть заробити на студентах, а не ставлять на меті – дати молоді відповідну освіту європейського взірця. Чиновники таким чином просто банально ввели країну в освітній безлад, який з роками негативно позначається на державі вцілому.
Втім, вирішити проблему можна, якщо держава мотивуватиме українців регулярно отримувати юридичні консультації – за доступними цінами та без ризику бути ошуканими. Для того, щоб наша країна стала по-справжньому правовою державою, необхідно змінити відношення звичайних українців до правового поля, вселити віру в ефективність роботи правозахисників та юристів. Чим частіше українці звертатимуться за правовою допомогою, отримуватимуть юридичні консультації, тим більшою буде конкуренція серед юристів, а ціни за послуги стануть цілком доступними.
Основне завдання – країна не повинна залишати напризволяще випускників не лише юридичної спеціальності, а й кожного студента. Молоді люди насамперед повинні відчувати підтримку держави, бо коли влада відвертається від них – тим самим демонструє власну бездіяльність та безініціативність у державному поступі й провокує нігілізм в професійно-освітній системі великого механізму – Україна.