Україна ніколи не відмовиться від своїх суверенних прав на Крим і буде захищати всіма доступними засобами права людей, які там живуть.
На цьому наголосив президент України Петро Порошенко у своєму зверненні з нагоди річниці трагічних подій у Криму.
За його словами, у цьому питанні існує повний консенсус між українською владою, політиками та громадянським суспільством.
«В цьому ми маємо також абсолютну підтримку держав світу та всіх міжнародних організацій», – додав він.
Порошенко наголосив, що люди старшого віку добре пам’ятають, як зранена під час Другої світової війни, знекровлена внаслідок сталінських депортацій кримськотатарського народу та представників інших етносів, виснажена через безгосподарність у післявоєнні роки кримська земля почала стрімко відроджуватися.
«Напоєна водами Славутича вона знову стала давати багаті врожаї. Завдячуючи працьовитим рукам і зусиллям вихідців з України, відновилася та зміцніла економіка, розвивалася рекреаційна галузь. Майже одночасно з відновленням державної незалежності українці протягли руку своїм братам, всіляко сприяли поверненню на батьківщину та облаштуванню виселених комуністичним режимом кримських татар, представників інших національностей, чиїм домом був та завжди залишатиметься Крим. Але з минулого року на кримську землю знову ззовні були привнесені недовіра, розбрат і ворожнеча. Відомі численні факти порушення російськими окупантами прав кримських татар, етнічних українців, росіян, представників інших етносів Криму, які мають проукраїнські погляди. У Криму панує поліцейське свавілля, арешти за надуманим приводом, обшуки навіть у культових закладах, депортації лідерів та арешти членів Меджлісу кримськотатарського народу — представницького органу корінного народу Криму», – констатував президент України.
Він запевнив, що прийде час, і «кожен, хто здійснив та здійснюватиме злочин проти Української держави та проти прав людини в Криму, постане перед міжнародним та українським судами».
«Ті, хто зараз «націоналізує» власність українських громадян, підприємств, закладів та органів влади, хто у піратський спосіб видобуває з українського шельфу корисні копалини, хто всупереч національному та міжнародному праву використовує інші ресурси України в Криму, мають знати, що доведеться повертати все незаконно взяте та відповідати за вчинене. Органами влади вже зараз здійснюється необхідна робота для відновлення прав власності за допомогою міжнародних судів», – йдеться у його зверненні.
Порошенко переконаний, що цивілізований розвиток Криму, реалізація його багатого потенціалу можливі лише в складі незалежної та неподільної України.
«Українська держава поверне контроль над тимчасово окупованою територією. Не буду сьогодні говорити, що це відбуватиметься швидко і просто. Але це станеться обов’язково, ми разом відбудуємо новий Крим, в якому будуть забезпечені права й інтереси корінного народу Криму і всіх мешканців півострова, незалежно від їхнього етнічного, мовного та релігійного походження. І за це ми боремося та боротимемося разом!», – пообіцяв Порошенко.
Президент України нагадав, що рівно рік тому відбулися події, які у XXI столітті важко збагнути будь-якій цивілізованій людині.
«Людство стало свідком цинічних дій, спрямованих на насильницьке захоплення Криму — невід’ємної частини Української держави. Так званий референдум, оголошений та проведений одночасно з масштабним вторгненням на кримську землю російських військових, був не чим іншим, як фарсом, закликаним прикрити відкриту агресію Росії проти України. Наша держава у жодному разі не визнає результатів цього нікчемного акту, проведеного всупереч міжнародному праву та національному законодавству України. Тим більше, що переважна частина мешканців Криму, насамперед кримські татари та українці, висловили активний бойкот цьому політичному шоу, зберігши свою відданість Україні», – наголосив він.
Як повідомляв ZAXID.NET, 16 березня у Криму відбувся так званий "референдум" про приєднання півострова до Росії, який пройшов на фоні окупації півострова.
18 березня Путін та самопроголошена влада Криму підписали договір про приєднання Республіки Крим та Севастополя до складу РФ.
20 березня Держдума, а 21 березня Рада Федерації РФ ратифікували «угоду» з самопроголошеною владою Криму про приєднання до Росії на основі результатів «референдуму».
21 Березня президент Росії Володимир Путін підписав ці закони, завершивши, таким чином, анексію кримського півострова.
2 липня міністр юстиції України Павло Петренко повідомив, що збитки, завдані Україні анексією Криму, склали 1 трлн 180 млрд грн.