Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України затвердило новий клінічний протокол лікування та профілактики ВІЛ-інфекції. Це найновіші рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я, які також включають аспект громадського здоров’я, сказано в повідомленні МОЗ, опублікованому в четвер, 6 червня.
Зокрема, відтепер кожен, хто живе з ВІЛ, в незалежності від кількості вірусу в крові, має право отримувати безоплатне лікування пожиттєво.
Крім того, як запевнили у МОЗ, відтепер лікування інфекції стане не лише ефективнішим, зручнішим, але й економічно-доступнішим, оскільки за новим підходом як основна схема лікування використовуватиметься препарат з долутегравіром. З цією діючою речовиною був розроблений комбінований препарат, який виробляє 9 компаній. Завдяки цьому вартість однієї дози препарату стала вшестеро дешевшою – до 5,4 грн за дозу.
«Інноваційний комбінований препарат поєднує в собі декілька діючих речовин, а отже, пацієнт може приймати лише одну таблетку щоденно», – пояснили у МОЗ.
Крім того, новий протокол передбачає, що діагностування ВІЛ відтепер можливо лише двома швидкими тестами різних виробників. Ця норма дозволить поставити людину на облік швидше, а відтак швидше розпочати лікування ВІЛ-інфекції.
«Окрім цього, новий протокол дозволяє використовувати антиретровірусну терапію для доконтактної профілактики ВІЛ-інфекції. Препарати PrEP (pre-exposure prophylaxis), які з минулого року є в Україні, рекомендується вживати групам ризику: людям, що перебувають у дискордантних парах (у випадку коли один партнер є ВІЛ-позитивним, а інший — ні); чоловікам, що практикують секс із чоловіками;
людям, що вживають ін’єкційні наркотики; людям, що надають сексуальні послуги за винагороду», – розповіли в Міністерстві охорони здоров’я.
У МОЗ також додали, що Україна стала першою з усіх країн Східної Європи та Центральної Азії, яка офіційно переходить на нові стандарти лікування ВІЛ.