Київ підтримує створення міжнародного трибуналу для притягнення до відповідальності винних у катастрофі літака Boeing 777 «Малайзійських авіаліній» MH17 в липні 2014 року, але готовий розглядати й інші варіанти, заявив посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ (МЗС) України Дмитро Кулеба.
«З погляду міжнародної легітимності механізму притягнення до відповідальності, найоптимальнішою є модель створення трибуналу, статут якого схвалює Рада Безпеки ООН. Це дозволить забезпечити взаємодію з трибуналом всіх країн і визнання його рішень. У той же час, ми не відкидаємо інших механізмів притягнення до відповідальності, в тому числі, в межах національної юрисдикції», – сказав Кулеба на брифінгу в середу, 24 червня, в Києві, відповідаючи на запитання журналістів, передає «Інтерфакс-Україна».
Він нагадав, що Рада Безпеки ООН прийняла 21 липня резолюцію № 2014 2166 (2014), в якій виражена підтримка намірам здійснити повне, належне і незалежне міжнародне розслідування інциденту у відповідності з правилами міжнародної цивільної авіації, а всі держави-члени ООН покликані надати будь-яку запитувану допомогу для цивільного і кримінального розслідування і притягнення винних до відповідальності. Повноваження проведення розслідування передані нідерландській Раді з безпеки на транспорті, яка є незалежною структурою. Попередні висновки, оприлюднені цим органом, свідчать про ураження літака ззовні великою кількістю високоактивних об’єктів, що дозволяє сконцентрувати увагу на вивченні найвірогіднішої версії – ураженні літака ракетою «земля-повітря».
«Що стосується остаточних результатів розслідування Ради, в тому числі, по траєкторії польоту і місця запуску ракети, то вони повинні бути оприлюднені, орієнтовно, у жовтні цього року. Ми розраховуємо, що до того часу будуть досягнуті домовленості щодо оптимального механізму притягнення до відповідальності винних осіб», – сказав Кулеба.
При цьому він уточнив, що йдеться не лише про безпосередніх виконавців злочину, а й про організаторів, інших осіб, які надавали будь-яке сприяння у його скоєнні.
Дипломат розповів, що зараз Україна разом з Нідерландами, Австралією, Бельгією та Малайзією активно взаємодіють у рамках спільної слідчої групи для розслідування катастрофи на підставі відповідного багатосторонньої угоди.
«Напрацювання слідчої групи, а також інформація з інших джерел повинні стати предметом вивчення міжнародного трибуналу після його створення», – вважає дипломат.
«Ми розраховуємо на підтримку Російською Федерацією міжнародних зусиль з притягнення до відповідальності винних у катастрофі. Наявна інформація, в тому числі, про можливі версії причин катастрофи, повинна передаватися Раді з безпеки на транспорті Нідерландів, спільній слідчій групі, а згодом – органам трибуналу», – наголосив посол з особливих доручень МЗС України Дмитро Кулеба.
Як відомо, Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, що прямував за маршрутом Амстердам (Нідерланди) — Куала Лумпур- (Малайзія), був збитий над Донецькою областю 17 липня минулого року. На його борту перебували 298 осіб, всі вони загинули. З них — 192 громадянина Нідерландів (один мав і громадянство США), 44 громадянина Малайзії, серед яких 15 членів екіпажу, 27 громадян Австралії, 12 – Індонезії, 10 – Великобританії (один мав і громадянство ПАР), четверо німців і четверо бельгійців, троє філіппінців, один громадянин Канади і один – Нової Зеландії. Згідно з численними даними, літак збили донбаські терористи ракетою з зенітно-ракетного комплексу «Бук», який здатний уражати цілі на висоті до десяти кілометрів.