Україна з 31 січня 2020 року до 30 січня 2021 року запроваджує тимчасовий безвізовий режим в’їзду та транзитного проїзду через територію країни для громадян Великої Британії та Північної Ірландії.
Відповідний указ глави держави 29 січня опублікували на сайті Офісу президента.
«З метою розвитку і практичної реалізації принципів партнерства між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії постановляю запровадити на період з 31 січня 2020 року до 30 січня 2021 року безвізовий режим в'їзду в Україну та транзитного проїзду через територію України для громадян Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії, якщо термін їх перебування в Україні не перевищує 90 днів протягом 180 днів», – йдеться в документі.
Запровадження тимчасового безвізу для британців пов’язане із Brexit. Безвізовий в’їзд для громадян країн-членів ЄС ввів у 2005 році ще президент Віктор Ющенко. Оскільки Велика Британія перестає бути членом Євросоюзу від завтра, 31 січня, на неї дія цього указу більше не поширюватиметься.
Як пише «Європейська правда», запровадження тимчасового, а не постійного безвізу для британців має спонукати їх до візового спрощення та лібералізації в’їзду українців у Велику Британію. Наразі найпростіша віза у Велику Британію – visit visa для подорожей, відвідин родичів чи короткострокових справ – коштує 110 євро, а її розгляд триває до трьох тижнів. За інформацією «Європейської правди», з початку січня 2014 року українці отримували відмови не менш, ніж у 7% випадків, і частина з них була пов’язана з помилками візових офіцерів та упередженість щодо України.
«"Європейська правда" та "Європа без бар’єрів" – організації, що системно опікуються візовими питаннями, – ще за часів президента Порошенка радили владі не йти на безумовне та безстрокове поновлення безвізового режиму. Упередженість та безпідставні відмови стали синонімами британської візової політики, причому до України ставлення є гіршим, ніж до наших сусідів. Звісно, негайне відновлення повноцінного візового режиму без попередження партнерів також було би не найкращим рішення, тому наша пропозиція була такою: запровадити безвіз для Британії на обмежений строк та з чіткими умовами. Україна має всі підстави вимагати зміни ставлення британських візових офіцерів до своїх громадян. Зміни візової політики щодо України», – йдеться в матеріалі «Європейської правди» спільно з «Європою без бар’єрів».
Нагадаємо, що напередодні Євросоюз остаточно ратифікував угоду про Brexit. Велика Британія перестає бути членом ЄС з 31 січня 2020 року, проте до кінця року ще триватиме перехідний період, упродовж якого сторони мають підписати нову торговельну угоду.