Україна запевнила Єврокомісію, що готова обговорювати зниження або скасування спецмита на автомобілі.
Про це виданню "Комерсант-Україна" сказав один з представників Єврокомісії.
"Ми отримали чіткі запевнення, що Україна готова обговорювати його зниження (спецмита на імпорт авто, - ред.) і навіть скасування. Обговорюється як варіант поступове зниження до нуля через три роки",- розповів співрозмовник видання.
Позитивні очікування є і в питанні утилізаційного збору на автомобілі - закон про його введення чекає на підпис глави держави. Однак у Єврокомісії розраховують, що документ не набуде чинності, оскільки Україна приєдналася до консультацій щодо аналогічного кроку Росії.
"Ми дуже раді тому, що Україна підтримала спільний позов. Це фактично означає, що ви визнали незаконність введення збору. В той же час прямих обіцянок ветування закону ми так і не отримали", - зазначив представник ЄК.
Дата наступного раунду переговорів у форматі діалогу з питань бізнес-клімату поки не визначена, але погоджено графік консультацій. До 5 серпня Україна повинна представити пропозиції щодо усунення дискримінації автоімпортерів, а до 20 серпня ЄС направить до Києва відповідний варіант.
"Ми хотіли б, щоб до кінця вересня заяви і наміри переросли в конкретні рішення, які вступлять в силу. Але проблема в тому, що ми занадто часто чуємо від Києва обіцянки і декларації про наміри без подальших дій. У нас немає впевненості, що зараз буде інакше", - зазначив він.
Дипломати підкреслили, що перенесення переговорів на більш пізній термін неможливий. Рішення спору про торгівлю автомобілями, на думку ЄС, є необхідною умовою підписання угоди про асоціацію, а рішення з цього приводу буде прийнято Брюсселем у жовтні.
У Мінекономрозвитку на запит відповіли, що жодних угод щодо зменшення або скасування захисного мита немає. Що стосується утилізаційного збору, то уряд уже не має повноважень вести переговори.
"Питання введення цього збору перебуває в компетенції Президента, і уряд не може перебирати на себе його повноваження", - заявив уповноважений Кабміну з питань європейської інтеграції Валерій П'ятницький.
Нагадаємо, що у березні цього року були введені спеціальні мита на імпорт в Україну нових легкових автомобілів з бензиновими двигунами об'ємом 1000-1500 куб. см у розмірі 6,46% і 1500-2200 куб. см - 12,95% незалежно від країни походження та експорту. У ЄС на введення мита відповіли погрозою про запровадження санкцій.
Додамо, що міністр економіки надіється, що спецмито реанімує український автопром.