Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко заявив, що процес розведення сил і засобів у Золотому Луганської області стартував у вівторок, 29 жовтня. Зазначимо, що, згідно з домовленостями, розведення військ мало розпочатися за умови, що бойовики не стрілятимуть упродовж семи днів.
«До самої зустрічі в “нормандському форматі” буде розведення на тих ділянках, які ми погодили. В Золотому розведення відбувається просто зараз. Ми стартуємо з сьогоднішнього дня… Це розведення військ, які безпосередньо залучені на лінії контакту», – сказав Пристайко журналістам у Маріуполі у вівторок, 29 жовтня, повідомила агенція «Інтерфакс-Україна».
За його словами, процес розведення підтвердять спостерігачі Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ.
«Чому ми затрималися? Нам потрібно, щоб це було не просто відведення, а воно має бути перевірене та підтверджене СММ ОБСЄ. Ми дали їм час на підготовку», – зазначив Пристайко.
Міністр також уточнив, що після Золотого й дотримання необхідного режиму припинення вогню буде також розведення сил у Петрівському Донецької області.
Штаб операції Об’єднаних сил підтвердив інформацію Пристайка й зазначив, що бойовики теж почали відводити війська.
«Повідомляємо, що сьогодні, 29 жовтня 2019 року, о 12:00 годині розпочався процес розведення з обох сторін (дзеркально) на ділянці №2 у районі населеного пункту Золоте-4 Луганської області. Це стало можливим через дотримання режиму тиші протягом останнього тижня. Представниками Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ було підтверджено початок розведення сил та засобів», – сказано в повідомленні.
Додамо, що про розведення сил у районі Золотого, Петрівського і Станиці Луганської почали говорити з 2016 року. За задумом, сторони мають перебувати поза зоною видимості одна одної - це має призвести до того, що вони не зможуть вести взаємні обстріли. Розведення мало відбуватися «синхронно, дзеркально і завершитися протягом не більше, ніж трьох діб» після того, як режим тиші на цих ділянках фронту триватиме принаймні тиждень. Саме ця умова семиденного перемир'я тривалий час і була перепоною на шляху розведення: режим тиші постійно порушували, і сторони звинувачували в цьому одна одну.
Вже у 2019 році розведення сил стало частиною риторики нового президента Володимира Зеленського про встановлення миру на Донбасі.
Наприкінці червня розведення справді почалося у Станиці Луганській – СММ ОБСЄ відзвітувала, що 30 червня обидві сторони відійшли від лінії зіткнення і навіть почали розбирати передові позиції. З того часу українська сторона спорудила там тимчасовий міст через Сіверський Донець для руху цивільних та озвучила плани відновлення капітального мосту, підірваного ще у 2015 році.
Водночас українські ЗМІ стверджують, що «народна міліція ЛНР» так і не розібрала свої укріплення біля лінії розведення, й представники незаконних збройних формувань, переодягнені у цивільних, проводять розвідку.
Спостережна місія ОБСЄ періодично фіксує одиночні постріли чи вибухи у районі Станиці Луганської, однак до зриву перемир'я вони не призвели.
Зазначимо, що домовленість про розведення військ у Золотому і Петрівському також передбачає, що таке розведення починається після семиденної відсутності обстрілів з боку бойовиків. Бойовики кілька разів зривали процес розведення військ в Золотому.
Востаннє бойовики обстріляли Золоте-4, а саме – ділянку, розташовану за 5 км від ділянки розведення – у понеділок, 28 жовтня, про що свідчить інформація прес-центру операції Об’єднаних сил.
«НЗФ РФ, заявляючи про готовність провести розведення сил і засобів на ділянці розведення №2, вчора 5 разів здійснили обстріли з великокаліберних кулеметів, ручних протитанкових гранатометів, АГС та стрілецької зброї в 5-ти кілометровій зоні біля ділянки розведення №2 (Золоте-4). Не дивлячись на готовність Збройних Сил України провести розведення сил і засобів на ділянці розведення №2 окупанти демонструють своє небажання дотримуватися Мінських домовленостей та взятих на себе зобов’язань», – йшлося у повідомленні прес-центру ООС, опублікованому у вівторок, 29 жовтня.
Повідомляючи про початок розведення військ, штаб ООС зазначив, що ці обстріли відбулися не в зоні розведення сил та засобів.
Нагадаємо, що до Золотого також прибули колишні учасники бойових дій на Донбасі та активісти «Національного корпусу», які виступають проти розведення військ. У свою чергу українська влада запевняє, що таке розведення не послабить оборонних можливостей українських підрозділів на визначеній ділянці.