Україна приєднається до міжнародного судового процесу над комунізмом, – В’ятрович

13:23, 18 січня 2016

Україна приєднається до зусиль посткомуністичних країн-партнерів, які планують масштабний судовий процес щодо злочинів комунізму, на урядовому рівні. Про це розповів голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович в ефірі 5 каналу.

За його словами, наприкінці минулого року в Естонії відбулася зустріч представників міністерств юстиції кількох посткомуністичних країн, на якій йшлося про необхідність масштабного судового процесу щодо злочинів комунізму.

«Відкритий доступ до архівів радянських спецслужб буде використаний не тільки з історичною, але й з правовою метою. Зокрема, може йтися про притягнення до відповідальності конкретних виконавців політичних репресій. Звісно, більшість із них загинули або померли до цього часу. Але однозначно варто говорити про використання матеріалів радянських спецслужб у підготовці серйозного і масштабного міжнародного трибуналу над комунізмом, про який дедалі частіше зараз говориться на міжнародному рівні», - заявив В’ятрович.

Раніше робочу групу з підготовки матеріалів до такого процесу створила Європейська платформа пам’яті та сумління, яка об’єднує державні та неурядові інституції у сфері національної пам’яті. Від України до її складу увійшли Центр досліджень визвольного руху та Меджліс кримськотатарського народу.

«Роль України у підготовці процесу дуже важлива, оскільки в українських сховищах збереглося набагато більше документів радянських спецслужб, ніж в архівах усіх країн Балтії разом. Це може дуже серйозно вплинути на результати підготовки до такого «комуністичного Нюрнбергу», –-сказав він.

«Судовий процес над злочинцями комуністичних режимів, серед яких геноциди, масові репресії, депортації - це не питання помсти. Це - питання справедливості», - наголосив В’ятрович.

Нагадаємо, що від 2015 року в Україні відкрито повний доступ до матеріалів репресивних органів СРСР. Відтак документи про порушення прав людини та злочини влади будуть не лише доступні кожному громадянину та іноземцю, але й будуть переміщені з відомчих архівів сучасних спецслужб до цивільного архіву  - Архіву Інституту національної пам’яті.