Україна стоїть на порозі соціального вибуху, – експерт

22:27, 6 серпня 2013

Результати моніторингу порушень свободи мирних зібрань свідчать про різке зростання протестних акцій та ескалацію соціальної напруги. Кількість масових зібрань в Україні збільшується з кожним роком у геометричній прогресії. Таку думку висловив голова правління Інституту "Республіка", правозахисник Володимир Чемерис.

«У новітній історії України зафіксовано два піка порушень свободи зібрань. Це 2008 рік, коли президентом був Ющенко, прем'єр-міністром – Тимошенко, а міністром внутрішніх справ – Луценко, та, як свідчать результати моніторингу за перше півріччя – поточний, 2013 рік", - цитує правозахисник УНН.

"Зараз ми спостерігаємо збільшення репресій щодо мирних зібрань. Це пояснюється різким зростанням протестних акцій, ескалацією соціальної напруженості. По суті, країна стоїть на порозі соціального вибуху", - підкреслив він.

Чемерис відзначив, що з початку 2013 року в Україні збільшилися саме робітничі протести, а більше половини протестних акцій мають соціальний характер.

"На їхньому фоні акція "Вставай, Україно!" виглядає дуже блідо і штучно", - зауважив він.

На думку Чемериса, з огляду на усе більшу вірогідність соціального вибуху "є очевидним, що репресії проти мирних зібрань мають на меті залякати учасників протестів. Показові також і намагання прийняти Закон про обмеження свободи зібрань".

"Але соціальна революція – це об'єктивний процес, і коли умови для неї визріють, зупинити її буде неможливо ні законами, ні репресіями. З чого вона може розпочатися, передбачити зараз неможливо. Як і те, у якій формі вона може відбутися. Свого часу смерть журналіста спричинила мирну акцію "Україна без Кучми", а зґвалтування дівчини на Миколаївщині – події у Врадіївці, коли люди штурмували відділок міліції", - нагадав керівник Інституту "Республіка".

"Трапитися може все, що завгодно і коли завгодно, допоки влада не усвідомить необхідність соціальних реформ замість тих, що вона називає "ринковими", які тривають в Україні вже понад 20 років, і призвели до масового зубожіння та погіршення життя мільйонів українців", - наголосив він.

Нагадаємо, нещодавно керівник соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко та голова правління Центру соціологічних та політологічних досліджень "Соціовимір" Сергій Таран заявили, що протестні настрої в Україні не вщухають, і люди готові вийти на акції протесту, однак немає лідерів, за якими вони були б готові піти.