Президент України Володимир Зеленський і президент Росії Володимир Путін говорили про вибори на Донбасі і відновлення українського контролю над кордоном, але якихось домовленостей не досягли, водночас погодили новий обмін утримуваними до кінця цього року. Про це одночасно повідомляють джерела «Української правди» та «Громадського».
Путін наполягав на тому, що на непідконтрольних територіях мусять спершу пройти вибори, а уже потім Україна отримає можливість контролювати кордон.
Володимир Зеленський не погодився з такою пропозицією.
Водночас сторони погодили обмін утримуваними особами до кінця року.
Доповнено: 00:44. Про домовленість щодо обміну полоненими у форматі «всіх на всіх» заявив президент України Володимир Зеленський під час пільного брифінгу за підсумками зустрічі в Парижі.
У свою чергу міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, який входить до складу української делегації на переговорах в «нормандському форматі» в Парижі, позитивно оцінює їх хід, інформує «Інтерфакс-Україна».
«Робоча атмосфера, все добре. Президент Зеленський – молодець, дуже жорстко і правильно тримає позицію, зради немає. Зараз ще йде розмова, поки все йде дуже правильно з державницької позиції», - сказав він.
Після двох годин переговорів чотирьох лідерів країн «нормандської четвірки» вони були перервані заради двосторонньої зустрічі Зеленського та Путіна. Зазначимо, що двостороння зустріч президентів України та РФ, що тривала у Єлисейському палаці, добігла завершення. Переговори віч-на-віч тривали менше пів години.
Як повідомлялось раніше, сьогодні в Парижі проходить засідання у «нормандському форматі», на яке прибули президент України Володимир Зеленський, президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Ангела Меркель і президент Росії Володимир Путін.
Очікується, що після завершення саміту буде підготовлено комюніке. Крім того, Зеленський візьме участь у спільній прес-конференції з лідерами Франції, Німеччини та Росії, запланованій за результатами зустрічі.
До слова, 7 вересня відбувся перший етап обміну полоненими у форматі «35 до 35». В Україну повернулися 24 моряка, журналіст Роман Сущенко, режисер Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Павло Гриб, Станіслав Клих, Микола Карп'юк, Володимир Балух, Євген Панов, Артур Панов, Едем Бекіров і Микола Сизанович.
Що таке «нормандський формат»?
Чотиристоронній формат перемовин про врегулювання конфлікту на Донбасі був започаткований у червні 2014 року, коли лідери України, Росії, Німеччини та Франції зустрілися на заходах з нагоди 70-ї річниці висадки союзних військ у Нормандії. Зустріч відбулась за кілька місяців після анексії Криму і початку війни на Донбасі. Тоді у місті Бенувіль на півночі Франції президент Франсуа Олланд за сприяння канцлерки Ангели Меркель організував першу зустріч віч-на-віч між Петром Порошенком та Володимиром Путіним. За повідомленнями адміністрації Олланда, зустріч тривала 15 хвилин. На ній Порошенко і Путін домовились невдовзі зустрітися знову, аби обговорити припинення вогню на Донбасі.
Відтоді президент Франції та канцлерка Німеччини стали посередниками на всіх наступних перемовинах у «нормандському форматі». Зустрічі лідерів України, Росії, Франції та Німеччини стали називати самітами «нормандської четвірки».
За п’ять років відтоді переговори в «нормандському форматі» проводилися в різних варіантах. Відбулося кілька зустрічей лідерів Франції, Німеччини, Росії та України; більше півтора десятка зустрічей за участю голів і представників МЗС чотирьох країн; а також безліч раундів телефонних переговорів глав держав «нормандської четвірки». Меркель, Олланд, Путін і Порошенко зустрічалися чотири рази в чотирьох різних країнах. Щоразу ці переговори були напруженими, драматичними та нерідко затягувалися на багато годин.
Останній раз 19 жовтня 2016 року в Берліні. Переговори за участю голів МЗС та інших дипломатів тривали понад чотири години і завершилися вночі. Жодних документів підписано не було, проте сторони домовилися розробити «дорожню карту» щодо виконання мінських угод. У цьому контексті нормандська четвірка знову обговорила можливість втілення формули Штайнмайєра.
Після цієї зустрічі Володимир Путін відмовився від участі в переговорах у нормандському форматі. 10 травня 2018 року в німецькому Аахені пройшла зустріч Петра Порошенка, Ангели Меркель і нового президента Франції Еммануеля Макрона, проте російський президент не брав у ній участі. Через кілька тижнів, в червні 2018 року в Берліні зустрілися голови МЗС всіх країн нормандської четвірки, але дійти згоди про можливість місії ООН на Донбасі вони не змогли.