Український оператор газотранспортної системи ПАТ «Укртрансгаз» та угорський оператор FGSZ підписали договір про сполучення транскордонних газопроводів між Україною та Угорщиною. Про це повідомляє прес-служба НАК «Нафтогаз України».
«Договір стосується всіх газопроводів, що перетинають українсько-угорський кордон, і повністю відповідає енергетичному законодавству ЄС. У цьому сенсі це перша така угода між «Укртрансгазом» і оператором ГТС сусідньої країни Євросоюзу. Відповідно до наміру Європейської комісії, ця угода слугуватиме зразком для інших договорів про інтерконнектори між операторами ГТС країн-членів Євросоюзу та «Укртрансгазом», - зазначають у прес-службі НАК.
Потужність інтерконектора в напрямку Угорщини становить 26 млрд куб. м на рік, у напрямку України – 6,1 млрд куб. м на рік.
«Підписана угода - перший крок до налагодження повноцінної співпраці «Укртрансгазу» з операторами сусідніх ГТС», - йдеться в повідомленні.
Договори про інтерконнектори є єдиною юридичною підставою для операційної співпраці операторів суміжних газотранспортних систем країн-членів Енергетичного співтовариства. На підставі таких договорів здійснюється обмін інформацією про потоки газу, їхні напрямки, обсяги, час, замовників, одержувачів тощо. Без такого договору обмін відповідною інформацією не здійснюється.
«Таким чином, Угорщина є першою країною Євросоюзу, де був усунутий цей бар'єр для більш повної інтеграції української ГТС в європейський газовий ринок. Наразі виконується робота з підписання аналогічних договорів зі словацькими, польськими і румунськими операторами», - зазначають в прес-службі.
Повноцінне співробітництво між операторами України та ЄС скасує інфраструктурні обмеження за обсягами імпорту газу з ЄС і відкриє українську ГТС для європейських споживачів
«Повноцінне співробітництво з європейськими операторами є важливою умовою для того, щоб Україна змогла повністю забезпечувати себе газом Європи. Це також необхідно, щоб вільні потужності нашої ГТС і підземних сховищ можна було пропонувати європейським замовникам. Досягнення цієї мети – складний шлях, але ми наполегливо рухаємося далі», – цитує прес-служба голову правління НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва.
Таке співробітництво між операторами передбачає, зокрема, проведення операцій віртуального заміщення природного газу (операцій бекхолу). Такі операції виконуються європейськими операторами автоматично і не створюють штучних потреб у будівництві фізичних потужностей. Ця усталена в Євросоюзі практика дозволяє забезпечити максимально ефективне використання наявних газотранспортних потужностей, що робить ринок газу більш конкурентним і призводить у кінцевому підсумку до найвигідніших умов для кінцевих споживачів газу.