Керівник Головної служби зовнішньої політики Секретаріату Президента України Ігор Долгов прокоментував заяви міністра закордонних справ Росії С.Лаврова, який вчора, 14 серпня, заявив, що "вже стало практикою прийняття указів Президентом Ющенком, що являють собою спробу в однобічному порядку переписати те, що укладено в російсько-українських угодах про базування Чорноморського флоту на території України". Про це повідомляє прес-служба Глави держави.
Текст коментаря подаємо цілком.
"Заяви С.Лаврова щодо питань, пов'язаних з перебуванням ЧФ РФ на території України, виглядають недружніми та наочно демонструють відверту неповагу до України - керівник Головної служби зовнішньої політики Ігор Долгов
14 серпня ц.р. міністр закордонних справ Росії С.Лавров у притаманній йому манері прокоментував підписані Президентом України В.Ющенком Укази щодо питань, пов'язаних з перебуванням підрозділів ЧФ РФ, які тимчасово розміщуються на території України. Реакція російської сторони у світлі останніх подій була очікуваною. Проте такі заяви керівника зовнішньополітичного відомства сусідньої держави виглядають недружніми та наочно демонструють відверту неповагу до України.
Коментуючи дії Глави української держави, російський міністр свідомо оминув той факт, що питання перетину ЧФ РФ українського кордону та питання його пересування неодноразово обговорювались на засіданнях як робочих груп, так і на засіданні відповідної Підкомісії Українсько-Російської міждержавної комісії. Тому повернення до цього питання в жодному випадку не може бути "сюрпризом" для російської сторони. На жаль, переговори з відповідних питань, які тривають на дипломатичному рівні ще з 1999 року, через позицію російської сторони залишаються і досі безрезультатними.
Кроки України є вимушеними і диктуються виключно обставинами, які вимагають відповідних заходів. Держава не може дозволити постійне використання іншою стороною політико-дипломатичного діалогу для свідомого затягування та консервації проблеми. Тим більше, що це питання прямо торкається інтересів безпеки та суверенітету України.
Росія яскраво продемонструвала свою "елементарну дипломатичну ввічливість", коли без жодних консультацій з Україною використала Чорноморський флот у військових діях проти Грузії.
Російський міністр повинен знати, що перебування ЧФ РФ на території України регулюється базовими угодами з питань ЧФ РФ від 28 травня 1997 року та законодавством України. Але С.Лавров забув зазначити, що відповідно до статті 6 Угоди про статус та умови перебування ЧФ РФ на території України військові формування ЧФ РФ мають поважати суверенітет України, дотримуватися її законодавства, до якого, беззаперечно, входять і чинні міжнародні договори України, та не допускати втручання у внутрішні справи України.
Такі питання, як проходження ЧФ РФ територіальними водами України, перетин Державного кордону України, пересування військових підрозділів флоту територією нашої держави, регулюються виключно законодавством України. Таким чином, акти Президента України не повинні бути предметом трактування або коментування офіційними представниками іншої сторони. Уся ж ситуація в цілому повністю відповідає поширеному російському прислів'ю про "чужий монастир".
Указ Президента Віктора Ющенка про введення дозвільного порядку заходу кораблів Чорноморського флоту є ще одним свідченням затяжної внутрішньополітичної кризи в Україні. Таку думку в інтерв'ю радіостанції "Ехо Москви" висловив глава російського МЗС Сергій Лавров. Про це повідомляє "Українська правда" з посиланням на "Інтерфакс-Україна"
"Думаю, що це теж багато в чому відбиває ту внутрішньополітичну ситуацію, що склалася в Україні. Нам хотілося б, щоб перманентна криза, що є присутньою в українській політиці, була скоріше переборена", - зазначив С.Лавров.
Лавров відзначив, що українське керівництво "послідовно починає останнім часом серію антиросійських кроків, зокрема в тому, що стосується Чорноморського флоту".
"Уже стало практикою прийняття указів Президентом Ющенком, що являють собою спробу в однобічному порядку переписати те, що укладено в російсько-українських угодах про базування Чорноморського флоту на території України", - додав російський міністр.
"Причому ці однобічні спроби робляться через укази Президента як сюрпризи", - сказав він.
"Хоча елементарна дипломатична й інша ввічливість, напевно, припускають, що якщо тобі щось спало на думку - вирішити, що я хочу не так, як моя держава зобов'язалася діяти, а по-іншому, як я хочу - хоча б зніми слухавку, подзвони, скажи, що в мене такі думки виникли. Може, ми спочатку порадимося. Цього не відбувається", - зазначив глава МЗС РФ.