Україна відзначає День Соборності та Свободи

11:38, 22 січня 2013

22 січня українці відзначають День Соборності і Свободи. Це державне свято, що символізує єдність українських земель, відзначається щорічно, починаючи з 1999 року, відповідно до указу президента.

Саме 22 січня 1919 року, вперше за, майже 600 років, було зроблено серйозний крок до об'єднання більшості етнічних українських земель у єдину державу. Щоправда, Західноукраїнська Народна Республіка, до складу УНР увійшла на правах федерації. ЗУНР зберегла власну адміністрацію, уряд, парламент, армію, і навіть мала дипломатичні представництва в країнах колишньої Австро-Угорщини, а також у Німеччині та Ватикані.

Однак єдиною Україна тоді пробула недовго: скрутне економічне і військове становище, взаємна недовіра політиків призвели до катастрофи. Вже за кілька місяців після проголошення Возз'єднання більшовики захопили Київ, Східну Галичину окупували поляки, а Закарпаття - Чехословаччина.

Державі тоді не вдалося зберегти цілісність і незалежність, але акт злуки став реальним втіленням споконвічної мрії українців про свою незалежну, соборну національну державу. Він став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної консолідації, свідченням їх самоідентифікації, становлення політичної нації. Вперше за 600 років він став реальним кроком до об'єднання українських земель, що вплинув на подальші національно-політичні процеси в Україні.

І хоча акт об'єднання 1919 року виявився декларативним, ідея соборності продовжувала жити. І через роки в цей день 22 січня 1990 року мільйони тоді ще радянських українців вишикувалися у живий ланцюг від Києва до Львова, відзначаючи День Соборності.

У 2011 році відповідним Указом Президента України "Про відзначення в Україні деяких пам'ятних дат і професійних свят" День Соборності був об'єднаний з Днем Свободи, що раніше відзначався 22 листопада, і став носити назву "День Соборності і Свободи України".

Додамо, що у Львові 21 січня уже відбулася урочиста академія з нагоди Дня Соборності. 22 січня на Личаківському кладовищі відбудеться покладання квітів до Меморіалу воїнам Української Галицької армії та запалення лампадок біля могил президента Національної Ради ЗУНР Євгена Петрушевича, держсекретаря військових справ ЗУНР Дмитра Вітовського, коменданта Січових стрільців Михайла Галущинського, керівника і засновника національної скаутської організації «Пласт» Олександра Тисовського, воїна УГА Святослава Левицького.

Окрім цього, 22 січня о 17:00 у Львові відбудеться віче до Дня проголошення самостійності УНР та Акту злуки.