Україна вперше в історії передала у концесію, тобто – в управління приватному інвестору – порт. 21 січня уряд оголосив, що право концесії на Херсонський морський порт отримала компанія «Рісойл-Херсон».
Як пише LIGA.net, за порт конкурували четверо інвесторів: крім переможця, це турецька Busserk Liman İşletme Loj, українські «Укрморпорт» і «Спеціальна компанія «Морський порт Херсон».
Переможець отримає право експлуатувати порт наступні 30 років. За це він щорічно перераховуватиме до держбюджету 7% доходу і одноразово виплатить 12 млн грн. Сума інвестиційних зобов’язань – близько 318 млн грн, хоча спочатку в Міністерстві інфраструктури розраховували на 1,4 млрд грн.
Очікується, що договір про передачу в концесію Херсонського морського порту буде підписаний упродовж півроку.
Що відомо про нового інвестора Херсонського морського порту?
«Рісойл-Херсон» – консорціум компанії «Петро ойл енд Кемікалз» з грузинської Georgian Industrial Group (GIG) бізнесмена Давида Бежуашвілі і швейцарської Risoil S.A, співвласником якої є Шота Хаджішвілі. Частка GIG – 60%, а Risoil – 40%.
Georgian industrial Group – одна з найбільших промислових груп Грузії, яка займається торгівлею газом, видобутком вугілля, виробництвом електроенергії та готельним бізнесом. В Україні GIG належить близько 30% акцій єдиного виробника інсуліну «Індар». У листопаді 2018 року група Бежуашвілі брала участь в конкурсі на приватизацію державної компанії Центренерго. Тоді конкурс не відбувся.
Risoil S.A. заснована в 2000 році в Женеві. Найбільший засновник – Шота Хаджішвілі.
Компанія давно оперує в Україні. Їй належать "СП Рісойл Термінал» в порту «Чорноморськ», термінал «Рісойл Південь» в порту «Південний» і «Морський технічний центр», який спеціалізується на перевалці контейнерів і навалювальних вантажів. Також в структуру компанії входять «Роздільнянський елеватор» в Одеській області і олієпресовий завод «Біол Універсал Україна».
Що відомо про Херсонський морський порт?
Херсонський морський торговельний порт – один з найстаріших портів України. Згідно з даними Адміністрації морських портів України, перевалка в порту «Херсон» в 2019 році зросла на 23,7%, до 3,8 млн тонн. Це всього 2,4% від загальної перевалки вантажів в усіх українських портах. Лідером є порт «Південний», його результат – 53,8 млн тонн.
Що таке концесія?
Концесія – це форма співпраці між бізнесом і державою, яка передбачає тимчасову передачу державної власності в приватні руки. Концесіонер отримує можливість експлуатувати держактив, але зобов’язується модернізувати його потужності та інфраструктуру за власний рахунок.
Це не перший випадок концесії в Україні. Ще у 2011 році Міністерство енергетики Передало в концесію на 49 років енергохолдингу ДТЕК Ріната Ахметова дві великі державні шахти – «Ровенькиантрацит» і «Свердловантрацит». Вони залишилися на окупованій території Донбасу.
3 жовтня Верховна Рада прийняла новий закон про концесію, який дозволяє передавати в концесію дороги, залізничні вокзали, аеропорти і морські порти.