Україна вперше визнала трудових мігрантів на законодавчому рівні

Верховна Рада прийняла закон про зовнішню трудову міграцію

14:36, 5 листопада 2015

Верховна Рада на засіданні в четвер 304 голосами народних депутатів підтримала в цілому закон про зовнішню трудову міграцію.

Закон визначає правові та організаційні засади державного регулювання зовнішньої трудової міграції та соціального захисту трудових мігрантів і членів їхніх сімей. Дія закону поширюється на мігрантів, які працюють за трудовим договором (контрактом), самостійно забезпечують себе роботою, надають оплачувані послуги, здійснюють іншу оплачувану діяльність, не заборонену законодавством держави перебування, передає «Інтерфакс-Україна».

Голова парламентського комітету з питань соціальної політики Людмила Денісова під час обговорення документа уточнила, що він також поширюватиметься на членів сімей трудових мігрантів.

Дія закону не поширюється на українців, які шукають або отримали притулок у країні перебування, які навчаються або підвищують кваліфікацію за кордоном, не поширюється на дипломатів.

У законі виписано права та соціальні гарантії трудових мігрантів і членів їхніх сімей. Згідно із законом, права трудових мігрантів, зокрема на належні умови праці, нагороду, відпочинок та соціальний захист, регулюються законодавством держави перебування та міжнародними договорами України.

Трудові мігранти та члени їхніх сімей можуть добровільно брати участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, згідно з українським законодавством, їх пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законів, якими встановлено умови пенсійного забезпечення, і міжнародних договорів у цій сфері.

У законі закріплено право трудових мігрантів і членів їхніх сімей на освіту та підтвердження результатів неформального професійного навчання, а також право на задоволення їхніх національно-культурних, освітніх, духовних і мовних потреб. Крім того, в законі прописано організаційно-правові засади здійснення оплачуваної діяльності в державі перебування.

Раніше міністр соціальної політики України Павло Розенко під час розгляду законопроекту в першому читанні заявив, що документ є рамковим, але він закликав уперше на законодавчому рівні визнати таку категорію громадян, як трудові мігранти.

Закон набуває чинності з 1 січня 2016 року. Ухвалення цього закону необхідне у рамках виконання плану дій з лібералізації візового режиму.