Верховна Рада затвердила «економічні та інші обмежувальні заходи» проти Республіки Нікарагуа через відкриття «Почесного консульства Нікарагуа в РФ» в анексованому Криму. За відповідний проект постанови, який до парламенту напередодні вніс президент України Володимир Зеленський, проголосували 322 депутати на засіданні у вівторок, 2 лютого.
Цим проектом постанови Верховна Рада затвердила рішення РНБО, яке президент ввів у дію своїм указом від 1 лютого.
Як пояснив секретар РНБО Олексій Данілов під час своєї доповіді з трибуни парламенту, 10 листопада 2020 року Нікарагуа здійснила недружні дії по відношенню до України, відкривши «почесне консульство» на території тимчасово окупованого Криму і Севастополя.
«Міністерство закордонних справ України неодноразово зверталося до Міністерства закордонних справ Нікарагуа з вимогою скасувати це неправомірне рішення, однак офіційна Нікарагуа ігнорувала це звернення, свідомо нехтуючи офіційним застереженням України. Указом президента Республіки Нікарагуа був призначений “почесний консул” в АР Крим Белавенцев Олег Євгенович, якого 18 березня 2019 року Святошинський райсуд Києва визнав винним у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, підбурюванні до державної зради, веденні агресивної війни проти України і якому призначено покарання у вигляді 13 років позбавлення волі», – зазначив Данілов, якого процитувала агенція «Інтерфакс-Україна». Додамо, що вирок винесений заочно і його приведуть в дію після затримання засудженого.
Він наголосив, що такі дії є грубим порушенням законодавства України та міжнародного права.
Наразі повний перелік санкцій не опубліковано.
«Почесне консульство в Сімферополі» Нікарагуа відкрила восени 2020 року. Україна миттєво відреагувала, направивши ноту МЗС нікарагуа і попередила про майбутні санкції.
Зазначимо, що, відповідно до закону «Про санкції», рішення про застосування, скасування та внесення змін до санкцій проти іноземної держави приймає Рада національної безпеки і оборони, після чого воно вводиться в дію президентським указом і затвердженням Верховною Радою. Рішення починає діяти одразу після його затвердження парламентом.