На розгляді Європейського суду з прав людини знаходиться два позови від України до Росії у зв'язку з подіями навколо Криму і Донбасу. Інші міжнародні інстанції вимагають попередньої згоди Росії.
Про це у вівторок, 8 липня, заявив на прес-конференції міністр юстиції України Павло Петренко, повідомляє Інтерфакс-Україна.
Міністр повідомив, що один — великий — позов включає в себе порушення прав військовослужбовців, журналістів, та містить економічну частину, в якій Україна вимагає від Росії 1 трлн 180 млрд грн за анексію Криму.
«Це ті збитки, які були пораховані за обмеження права користування майном», — сказав він.
За словами Петренка, це комплексна заява, яка стосується компенсації збитків, заподіяних державі Україна російською стороною. Однак, до цієї заяви долучаються і недержавні організації, зокрема, профспілки і релігійні організації.
Другий позов до ЄСПЛ стосується вивезення дітей з території проведення антитерористичної операції (АТО).
«Цю справу ми теж будемо доводити до кінця, тому що вона для нас важлива з точки зору політичного аспекту. У рамках цієї справи ми будемо доводити причетність російської сторони до терористичних організацій. У цій справі вже було винесено попереднє рішення, коли зобов'язали Росію повернути дітей на територію України», — сказав Петренко.
Також він нагадав, що ЄСПЛ виніс рішення, в якому встановив незаконність перебування російської армії на території Криму і зобов'язав РФ вивести свої війська.
«Вони це рішення не виконали. Але саме це рішення є фундаментом для процесу, пов'язаного з компенсацією збитків», — підкреслив міністр.
Таким чином, як пояснив міністр, на першому етапі Україна звернулася в ті судові інстанції, які не вимагають попередньої згоди Росії на розгляд. Тому позови перебувають на розгляді в ЄСПЛ.
Що стосується можливості звернення до Міжнародного кримінального суду, то, за словами очільника Мін'юсту, парламенту необхідно якнайшвидше ратифікувати Римський статут для можливості звернення в цю міжнародну інстанцію.