Україна як місце для бізнесу: між Ліберією і Болівією

19:03, 20 жовтня 2011

Згідно із рейтингом Світового банку ведення бізнесу в Україні ускладнилося, але в оцінках ще не враховано наслідки Податкової реформи. У новому рейтингу Світового банку та Міжнародної фінансової корпорації Doing business 2012 Україна втратила кілька позицій, і перебуває серед країн, що завершують список.

Україна перебуває на 152 місці серед 183 країн світу і втратила за рік ще дві сходинки. Нині вона перебуває між Ліберією та Болівією.

Згідно із висновками Світового банку, загалом країни Східної Європи та Центральна Азія випереджають інші регіони у поліпшенні регулювання діяльності бізнесу.

Впродовж минулого року 21 із 24 країн регіону покращили умови для підприємницької діяльності. Україна - серед тих, чий рейтинг не покращився.

Щоб відновити довіру інвесторів, Україні варто докласти більш рішучих і послідовних зусиль з покращення податкової, митної та регуляторної політики, а також зусиль у галузі забезпечення виконання контрактів та захисту прав інтелектуальної власності.

"Україна зробила деякі позитивні кроки, але інші країни рухаються швидше. Щоб відновити довіру інвесторів, Україні варто докласти більш рішучих і послідовних зусиль з покращення податкової, митної та регуляторної політики, а також зусиль у галузі забезпечення виконання контрактів та захисту прав інтелектуальної власності", - заявив директор Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові Мартін Райзер.

Водночас, як наголошують у Світовому банку, на цьогорічний рейтинг не вплинули останні реформи, такі, як внесення змін до Закону про спрощення процедури застування підприємства, заходів щодо спрощення процедури отримання дозволів на будівництво. Крім того, податкове навантаження, яке є одним із елементів рейтингу, вимірювалося згідно із податками, що їх компанії платили у попередньому календарному році. Це означає, що результати податкової реформи, проведеної українським урядом наприкінці минулого року, поки що не були враховані у оцінках Світового банку, згідно із якими за показником "Сплата податків" Україна посіла 181 місце.

Загалом рейтинг привабливості ділового середовища Doing business розраховується на основі низки показників, серед яких - легкість відкриття бізнесу та припинення підприємницької діяльності, реєстрація власності, отримання кредитів, захист прав інвесторів, податкове навантаження, забезпечення виконання контрактів.

Китай, Індію та Росію названо серед 30 країн, яким вдалося найбільше покращити бізнесове середовище впродовж останнього року.

Перша п’ятірка рейтингу залишилася незмінною, - це Сінгапур, Гонконг, Нова Зеландія, США та Данія. Найменш придатними для бізнесу є Республіка Конго, Центрально-африканська республіка та Чад.

Серед країн колишнього Радянського Союзу на перше місце вийшла Грузія, посівши 16 місце у загальносвітовому рейтингу. За нею ідуть Латвія (21 місце) та Естонія (24 місце). Росія посідає 120 місце.