Україна забере свій завод у російського мільярдера

10:20, 13 вересня 2010

Генпрокуратура України добивається повернення у держвласність найбільшого вітчизняного виробника алюмінію - Запорізького алюмінієвого комбінату (ЗАлК). Зараз підприємством володіє підконтрольний російському мільярдеру Олегові Дерипасці алюмінієвий гігант - РусАл (входить до трійки найбільших виробників алюмінію у світі).

Рішення про націоналізацію підприємства може бути прийняте вже в жовтні. За інформацією видання, Господарський суд Києва в наступному місяці розгляне позов Генеральної прокуратури про повернення ЗАлКу Фонду держмайна. Генпрокуратура вимагає визнати недійсними договори про продаж 68% акцій підприємства компаніям, підконтрольним російським бізнесменам на чолі з Олегом Дерипаскою. Оскаржується продаж акцій як російському АвтоВАЗ-Інвесту Віктора Вексельберга в 2001 році, так і подальший їх перепродаж у 2006-му кіпрській Velbay Holdings Ltd, підконтрольній Дерипасці. Покупцям ставиться за вину невиконання інвестзобов'язань, повідомляє газета «Дело».

Конфлікт РусАла з українськими чиновниками не обмежується судовими позовами. Нагадаємо, уряд досі не надав підприємству пільгових тарифів на електроенергію, через що собівартість продукції комбінату вища, ніж у конкурентів, що негативно позначилося на його фінансовому становищі. Це призвело до того, що останні два роки ЗАлК працює собі в збиток, і становище щороку погіршується. Так, у 2008 році негативний фінансовий результат діяльності підприємства склав 356 млн грн, а в 2009-му - 487 млн грн Зріс за останній рік на 356 млн грн - до 950 млн грн - і загальний борг комбінату.

Далекі від задовільних і виробничі показники підприємства. Зокрема виробничі потужності комбінату дозволяють йому випускати близько 113 тис. тонн алюмінію на рік. Проте минулого року було вироблено всього 50 тис. тонн. У цьому ж році з чотирьох плавильних агрегатів працює тільки один.

Прокуратура вимагає скасування результатів приватизації виробника алюмінію через невиконання умов договору купівлі-продажу з боку інвестора. Так, при первинному продажу комбінату обмовлялася умова, за якої російська сторона брала на себе зобов'язання щодо погашення у повному обсязі боргів з іноземних позик. Однак, за твердженням прокуратури, зроблено це не було. Зокрема прокуратура звинувачує інвесторів у тому, що вони не проводили виплат кредиту, узятого комбінатом у 1997 році, коли ЗАлК був ще в держвласності. Мова йде про $ 76 млн, взятих на купівлю обладнання в Італії. Профінансував цей захід державний Укрексімбанк, якому і мав повертати борг новий власник.

Однак, як зазначається у матеріалах розслідування, нові власники обслуговувати цей кредит відмовилися. Як стверджує відповідач, незважаючи на те, що закуплене обладнання і було на балансі ЗАлКу при його продажу, воно було переведене до статутного фонду державного Заводу алюмінієвої фольги. Практично російські власники були зобов'язані платити за обладнання, якого вони так і не отримали. Цей пункт договору власники опротестували, і в 2006 році Київський госпсуд своєю постановою розірвав цей кредитний договір.