Експорт зернових з України знижується четвертий місяць поспіль, і лютий може стати найгіршим місяцем з початку маркетингового року, повідомила Українська аграрна конфедерація. "Заборгованість держави з ПДВ перед експортерами безпрецедентна: в грудні минулого року вона склала рекордні 2 млрд грн, а зараз цей показник зріс до 3 млрд грн", - відзначає гендиректор Української аграрної конфедерації Стоянов.
«У лютому обсяг експорту зернових з України буде найнижчим з початку маркетингового року і не перевищить 1,2 млн т», - повідомив 16 лютого гендиректор Української аграрної конфедерації (УАК) Сергій Стоянов. Цей показник може бути навіть нижчим - 1 млн тонн проти понад 2 млн тонн восени минулого року, прогнозує голова групи "Німецько-український аграрний діалог" Хайнц-Вільгельм Штрубенхофф.
Як повідомляє Аналітичний центр УкрАгроКонсалт, за їхніми даними, обсяг експорту з початку МР до 1 лютого 2010 склав 15,4 млн т проти 17 млн т роком раніше.
Проте ціни на зернові на внутрішньому ринку практично не змінюються. По-перше, завдяки стабільності на світовому ринку, а по-друге, за рахунок зниження експортерами закупівель внаслідок відсутності у них оборотних коштів, пояснює Хайнц-Вільгельм Штрубенхофф.
"Заборгованість держави з ПДВ перед експортерами безпрецедентна: в грудні минулого року вона склала рекордні 2 млрд грн, а зараз цей показник зріс до 3 млрд грн", - відзначає Стоянов. У грудні відразу кілька найбільших зернотрейдерів заявили, що припиняють закупівлі зерна на елеваторах сільгоспвиробників і будуть купувати його у посередників і великих агрохолдингів, не закладаючи в ціну ПДВ (див. Ъ від 14 грудня 2009 року).
Ще однією причиною зниження експорту стали погані погодні умови цієї зими, які ускладнили доставку зернових в порти Одеси, Іллічівська і Миколаєва, повідомили в УАК. Крім того, у грудні-січні через туман Туреччина періодично закривала прохід суден через протоку Босфор.
Якщо ситуація з поверненням ПДВ не покращиться, експорт зернових за підсумками МР складе не більше 19,5-20 млн т проти 25,2 млн т у минулому МР, впевнені в УАК. "Прогнозувати ціни на зернові навесні можна буде після уточнення прогнозів урожаю озимих, а також коли стануть відомі підсумки весняної посівної кампанії в Україні, Росії, Казахстані, - каже Штрубенхофф .- Але поки що передумов для зростання цін навесні немає". "Це означає, що нинішній маркетинговий рік стане для сільгоспвиробників і експортерів зернових, мабуть, найбільш невдалим за всю історію незалежної України", - вважає Гордійчук.