Україна запровадила нові санкції проти Росії

У списку — помічник президента РФ Владислав Сурков, голова «Роснєфті» Ігорь Сєчін та інші посадовці, проти яких санкції запровадили вперше

12:54, 21 березня 2019

Рада національної безпеки та оборони України запровадила нові санкції проти Росії. За ініціативою Кабінету міністрів України, Служби безпеки України і Національного банку України, запроваджені санкції щодо 294 юридичних та 848 фізичних осіб.

Згідно з повідомленням РНБО, під санкції потрапили компанії, що були залучені до процесу будівництва транспортного переходу через Керченську протоку, причетні до збройного нападу та захоплення українських військових катерів, а також до незаконного утримання українських моряків, організовували та сприяли проведенню виборів на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської областей, кримського півострова, демонстративно порушували українське законодавство щодо в'їзду або виїзду на тимчасово окуповану територію українського Криму, поширюють видавничу продукцію антиукраїнського змісту, незаконно отримали та використовують музейне зібрання, що належить Україні.

Прес-служба Ради національної безпеки і оборони заявила, що санкції застосували до керівників Ради Федерації Федеральних зборів Росії та депутатів Державної думи. РНБО України також запровадила обмежувальні заходи для окремих фізичних і юридичних осіб, щодо яких напередодні застосували санкції ЄС, США та Канада.

Водночас, «у зв'язку з досягненням мети запровадження санкцій», за поданням СБУ скасували обмежувальні заходи щодо вісьмох юридичних осіб, більшість з яких припинила господарчу діяльність.

Рішення РНБО своїм указом затвердив президент України Петро Порошенко, санкції набули чинності 21 березня.

В санкційному списку опинились головний виконавчий директор ПАО «НК «Роснефть» Ігорь Сєчін, генеральний директор державної корпорації «Ростех» Сергєй Чємєзов, екс-президент ВАТ «Российские железные дороги» Владімір Якунін, помічник президента РФ Владіслав Сурков, колишній перший заступник голови АП РФ, голова Держдуми РФ Вячеслав Володін, перший заступник голови АП РФ Алєксєй Громов. У переліку є Євгеній Прігожин, бізнесмен, відомий як «кремлівський кухар», його ім'я пов'язують із приватною військовою компанією Вагнера і «фабрикою тролів», та інші російські політики, котрих не було в попередніх редакціях санкційного списку.

Також під санкції остаточно потрапила російська компанія «Яндекс». Згідно з рішенням РНБО, їй анулювали ліцензію на наступні три роки. Причиною вказали той факт, що компанія надає дані зі своїх серверів правоохоронним органам і оборонним відомствам РФ.

До переліку також внесли «МАКО Холдинг» Олександра Януковича – сина колишнього українського президента Віктора Януковича та En+ Group і низку інших підприємств, пов'язаних із російським мільярдером Олегом Дерипаскою.

Значну частину списку юридичних осіб становлять компанії, які брали участь у будівництві мосту між окупованим Кримом та РФ, підприємства і санаторії в Криму, раніше контрольовані Україною, а нині загарбані. Санкції запроваджено проти 11 російських видавництв та книжкових інтернет-магазинів, а також державного російського медіа-холдингу ВДТРК.

До переліку українських санкцій уперше потрапили компанії зі Словаччини, Польщі, Фінляндії, Люксембургу, Кіпру, які нині є під санкціями США і Канади через російські агресію в Україні.

Водночас російській компанії «Петер-Сервіс», яка потрапила під санкції раніше і до обмежень співпрацювала з українським мобільним оператором «Київстар», дозволили обслуговування програмних продуктів для телекомоператорів в аварійних ситуаціях. Як писав ZAXID. NET, згідно з даними WikiLeaks, «Петер-Сервіс» співпрацює з російськими спецслужбами. Продукти компанії надають доступ до даних про абонентів, у тому числі до записів розмов, текстових повідомлень, ідентифікаторів пристроїв, IP- та MAC-адрес та інформації про стільникові вишки.