Україна завершила ратифікацію Стамбульської конвенції

Документи про ратифікацію конвенції передали в Раду Європи

13:59, 18 липня 2022

Україна офіційно передала документи про ратифікацію Стамбульської конвенції заступнику генерального секретаря Ради Європи Бьорну Берге. Про це повідомила генеральна секретарка Ради Європи Марія Пейчинович Бурич.

«Я тепло вітаю передачу сьогодні Україною документа про ратифікацію Стамбульської конвенції. Україна – 36-та держава-учасниця цього знакового договору», – йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, що 20 червня Верховна рада підтримала ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами, більш відомої як Стамбульська конвенція. 21 червня президент Володимир Зеленський підписав закон про ратифікацію Стамбульської конвенції.

Це рішення, що відкладалося багато років, було особливо важливими для Нідерландів та Швеції, двох країн-скептиків, які зрештою погодилися підтримати статус кандидата на вступ до ЄС для України.

Що таке Стамбульська конвенція

Стамбульська конвенція – це міжнародна угода Ради Європи, яку станом на січень 2020 року підписали уже понад 35 країн Європейського Союзу. Україна була однією із держав-авторок Конвенції й однією з перших підписала її. Це сталося у 2011 році. Однак понад 10 років Україна не могла її ратифікувати.

Важливість конвенції в тому, що це перший міжнародний юридично обов'язковий законодавчий акт, покликаний захищати права жінок в усьому світі й у будь-який час – як мирний, так і упродовж війн.

Цей документ встановлює кримінальну відповідальність за насильство проти жінок. У низці статей її автори конкретизують, про які форми насильства йдеться: це не лише сексуальне й фізичне, а ще й психологічне, економічне, примусовий шлюб, примусовий аборт або стерилізація, каліцтво жіночих геніталій, «злочини, вчинені в ім’я так званої честі», переслідування тощо.

Як повідомило «Громадське» з посиланням на дані Національної соціальної сервісної служби України, у 2021 році органи та установи, що протидіють домашньому насильству, зафіксували понад 284 тис. звернень про вчинення домашнього насильства. Найбільше звернень про насильство в сім’ї надходило від жінок – 233210. Найчастіше по допомогу зверталися мешканки Києва (36114 звернень), а також Дніпропетровської (24174) та Львівської (21198) областей.

Водночас проти ратифікації Стамбульської конвенції виступають релігійні й консервативні організації. Так, Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій погрожувала, що якщо документ ратифікують, то це викличе нову хвилю громадських протестів, невдоволення і критики в адресу керівництва України.

Релігійні діячі наголосили, що Стамбульська конвенція запроваджує поняття «гендер» як ідеологічний концепт самоідентифікації людини.

«Ігнорування факту наявності біологічних статей, які характеризують жінку або чоловіка, і пов’язане з цим зобов’язання навчати дітей нестереотипним гендерним ролям несе загрози спотворити в молодого покоління свою статеву ідентичність, популяризувати одностатеві сексуальні стосунки та поширити випадки захворювання на гендерну дисфорію серед дітей і молоді», – йшлося у зверненні релігійних діячів, опублікованому за кілька днів до голосування за ратифікацію документа.

Рада Церков закликала розвивати натомість українське законодавство, щоб протидіяти домашньому насильству, насильству проти жінок за прикладом інших країн Європи, які відмовилися від ратифікації Стамбульської конвенції.