Україна знову отримала можливість висувати претендентів на «Оскар»

13:33, 12 серпня 2016

Американська кіноакадемія визнала повноваження українського Оскарівського комітету. Це дасть можливість українським фільмам взяти участь у боротьбі за «Оскар». Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив голова Державного агенства України з питань кіно Пилип Іллєнко.

Нагадаємо, що проблеми із комітетом почались тоді, коли у 2014 році його члени оголосили про своє рішення висунути від України на здобуття премії «Оскар» у номінації «Найкращий фільм іноземною мовою» стрічку Олеся Саніна «Поводир». Це викликало невдоволення кіно спільноти, адже фаворитом більшої частини критиків і продюсерів була картина Мирослава Слабошпицького «Плем'я», який уже на той час мав чимало міжниродних кінопремій найвищого ґатунку. Через скандал зі складу Оскарівського комітету вийшли чотири з дев’яти членів. Таким чином він перестав бути легітимним.

УОК було реформовано. За ініціативою НСКУ та за підтримки Держкіно його було сформовано з членів Громадської ради, які за результатами голосування у травні 2015 року посіли перші п’ятнадцять позицій рейтингу і погодилися увійти до його складу.

Нагадаємо також, що національні оскарівські комітети можуть подавати фільми на розгляд Американської кіноакадемії у номінації «Найкращий фільм іноземною мовою». Усі картини, які відповідають вимогам, потраплять до списку кіноакадемії. Згідно з умовами це мають бути повнометражні художні фільми, зняті за межами США, домінуючою мовою в діалогах фільму не повинна бути англійська, картина повинна бути в прокаті, в країні від якої подається заявка, не менше 7 днів поспіль, та творчий контроль над створенням фільму повинен належати громадянам або резидентам країни, яка подає заявку. Кожна країна може подати лише один фільм.

2015 року Україна не змогла висунути свого претендента на нагороду. Країна тоді не мала затвердженого Оскарівського комітету.

«Регламент Американської кіноакадемії містить дві прості умови для подачі кандидатури: 1. до 14 серпня подати на затвердження склад національного оскарівського комітету. 2. до 1 жовтня надіслати кінокопію фільму, обраного цим комітетом. Першу вимогу Україна виконала. Тож комітет має більше двох місяців, щоб визначитись із претендентом.

Склад нового українського Оскарівського комітету можна подивитись на сайті Національної спілки кінематографістів України.