Українець виграв в Євросуді справу про катування в міліції

14:45, 31 жовтня 2013

Українець Олексій Тарасов отримає 27 тисяч євро компенсації за катування, які застосували до нього макіївські міліціонери.

Як повідомили ZAXID.NET в Українській Гельсінській спілці з прав людини, правоохоронці катували Олексія, аби він зізнався у крадіжці автомобіля. Засоби, до яких вдавалися міліціонери – побиття, удушення, електрошокер до геніталій. Крім того, міліціонери переконали чоловіка відмовитись від послуг адвоката, щоб той не завадив їх «розслідуванню».

Правоохоронцям вдалося зламати Олексія і він підписав явку з повинною, яка стала ключовим доказом у справі.

Лікарі зафіксували ушкодження, нанесені міліціонерами. У 2000 році Європейський комітет з попередження катувань відвідав Тарасова та згадав цей випадок у своїй доповіді. Проте ані прокуратура, ані – згодом – суди не звернули на це уваги.

На судовий розгляд Тарасова приносили на ношах, адже у нього почались серйозні проблеми з хребтом, через які він не міг ходити і сидіти. У зв’язку зі станом здоров’я Олексій Тарасов навіть не зміг сказати останнє слово. Суддя про всяк випадок запросив у зал засідань лікаря. Але розгляд справи переносити не став.

Результатом несправедливого розгляду став вирок суду, яким Тарасова позбавили волі на п’ять років.

У Гельсінській спілці зазначають, що місцеву прокуратуру, яка не побачила порушень з боку міліції, та підтримувала обвинувачення, спираючись на явку з повинною, очолював Ренат Кузьмін (зараз заступник секретаря РНБО, до цього був першим заступником генпрокурора України).

Європейський суд з прав людини визнав застосування катувань до заявника та порушення його права на захист.

У Євросуді Олексія Тарасова представляв виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Аркадій Бущенко.

За його словами, це була одна з перших скарг, де ставилося питання про недопустимість доказів, отриманих через катування.

«На жаль, розгляд справи у Європейському суді затягнувся на 10 років, і за цей час Європейський суд вже прийняв низку рішень з цього питання. Тим не менше, це рішення дає підстави домагатися скасування вироку, постановленого щодо мого клієнта, і я певен, що ми будемо ставити це питання перед національними судами», - наголосив Бущенко.

«Сподіваюсь також, що прокуратура нарешті притягне до відповідальності тих, хто застосовував катування або покривав катування, не проводячи розслідування та схвалюючи їх своїми рішеннями», - додав правозахисник.

Нагадаємо, у вересні цього року Європейський суд з прав людини зобов'язав Україну виплатити українцю Вікентію Вітковському €9 тис. компенсації через жорстоке поводження в міліції.