Україні може не вистачити газу на зиму, - ЗМІ

09:10, 30 листопада 2010

Національна акціонерна компанія Нафтогаз України погодилася повернути RosUkrEnergo, що належить Дмитру Фірташу і російському Газпрому, 12,1 млрд кубометрів газу за дуже невигідною для України схемою.

У результаті операції НАК втрачає не менш ніж $ 2,8 млрд доходу, а якщо RUE продасть цей газ за межами країни, Україну очікує енергетичний колапс, впевнені експерти. Вчора ввечері в НАК "Нафтогаз України" заявили про підписання пакету угод у газовій сфері з ВАТ Газпром і RosUkrEnergo, пише "Кореспондент".

Згідно з документами, "нафтобаз" поверне 12,1 млрд кубометрів природного газу RUE. Та у свою чергу погасить заборгованість перед НАК на суму $ 1,7 млрд і перед Газпромом - $ 810 млн. "Досягнуті домовленості дозволять зберегти газовий баланс України і забезпечити проходження опалювального сезону в 2010-2011 роках без залучення Нафтогазом додаткових кредитних ресурсів", - йдеться в повідомленні.

Від подальших коментарів у "Нафтогазі", "Газпромі" і Group DF Дмитра Фірташа відмовилися.

Сторони розглядали дві схеми погашення боргу. На переговорах з главою Газпрому Олексієм Міллером глава українського "Мінпаливенерго" Юрій Бойко, за інформацією видання, запропонував, щоб "Нафтогаз" повернув RUE не 11 млрд кубометрів, а тільки половину. При цьому обсяг, що залишився, було зараховано в рахунок погашення заборгованості RUE перед монополією в розмірі $ 1,7 млрд. Запропонована схема така: "Нафтобаз" віддає трейдеру весь обсяг, проте той повертає 5-6 млрд кубометрів за низькою ціною 2008 року ($ 150-180 за тисячу кубометрів ) як залік по боргах. На схемі повернення, про яку було оголошено вчора, наполягав Газпром. Угоди були підписані за підсумками візиту до Москви Юрія Бойка, уточнило джерело газети в Мінпаливенерго.

Зараз сторони домовляються про те, де RUE зможе продати цей газ, стверджує джерело в Мінпаливенерго.

"Якщо цей обсяг буде експортуватися, це створить серйозну пробоїну у газовому балансі України. В результаті в Україні просто не вистачить природного газу, щоб нормально пройти осінньо-зимовий період", - говорить співрозмовник Коммерсанта в міністерстві. Станом на 17 листопада в ПСГ України накопичено 24,4 млрд кубометрів газу.

Але навіть якщо газ буде реалізовано на внутрішньому ринку, це призведе до прямих втрат "Нафтогазу", які за нинішньої ціни газу оцінюються в $ 2,8 млрд (з урахуванням повернення компанії $ 1,7 млрд), зазначає провідний експерт енергетичних програм Центру ім. Разумкова Володимир Омельченко. "Від домовленостей між "Нафтогазом", RUE і Газпромом постраждає також бюджет України, який через позики держбанків вже прокредитував українську монополію на значну суму, щоб необхідні обсяги газу в ПСГ закупити", - заявив Омельченко.