Україні нагадали про зобов’язання повністю заборонити рекламу цигарок

17:10, 5 вересня 2011

Експерти наголошують на важливості виконання Україною міжнародних зобов’язань за Рамковою конвенцією із боротьби проти тютюну (РКБТ) Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), серед яких, зокрема, повна заборона реклами сигарет. Про це експерти та громадські діячі заявили під час прес-конференції.

Зокрема, відомий нейрохірург М.Поліщук нагадав, 4 вересня виповнилося 5 років з дня набуття чинності в Україні Рамкової конвенції із боротьби проти тютюну ВООЗ. За цей час були введені обмеження на куріння в громадських місцях, транспорті, на пачках сигарет друкуються попереджувальні написи про шкідливість куріння тощо. Завдяки вжитим за 5 років заходам, згідно з даними опитувань Державної служби статистики, поширеність куріння серед осіб старше 12 років зменшилася з 25,6% 2008 року до 22,4% 2010 року, тобто на 3,2 відсоткових пункти, або майже на 13%. Більше того, за цей період спостерігається тенденція до зменшення смертності серед населення та випадків інфарктів та інсультів.

При цьому М.Поліщук підкреслив, що на сьогодні не всі заходи, заплановані в рамках виконання РКБТ, реалізовані, а деякі взагалі не почали впроваджуватись. За його словами, вжиття всіх заходів дозволить Україні ще значніше покращити результати боротьби з курінням і покращить здоров’я нації.

Разом з тим, він зауважив, що в Україні немає “спадковості й послідовності дій Кабінету міністрів”. Зокрема, за словами М.Поліщука, цього року постановою уряду було скасовано Державну цільову програму боротьби з тютюнопалінням на період до 2012 року, прийняту та розпочату в 2009 році. Екс-міністр охорони здоров’я звернув увагу, що ця програма фінансувалась за рахунок коштів донорів та громадських організацій. “Вона ліквідована, і посилання одне – що немає коштів. В мене, як у лікаря, викликає подив те, як може зараз уряд розробляти програму “Здоров’я нації” і ліквідувати при цьому Державну цільову програму щодо зменшення шкідливого впливу тютюнопаління на здоров’я українців”, - заявив М.Поліщук.

У свою чергу голова правління Регіонального центру громадянського представництва «Життя» А.Скіпальський наголосив, що боротьба з курінням триває зараз в усьому світі. РКБТ ВООЗ, за його словами, допомагає в цій боротьбі. “Тому ми виступаємо за всі заходи, які прописані і рекомендовані Рамковою конвенцією і завжди готові сперечатися й дискутувати з тими людьми, які говорять, що цей документ не для нас і що він не має сили... Це є позицією тютюнової індустрії, яка хоче відвоювати свої позиції”, - заявив голова правління Регіонального центру громадянського представництва «Життя».

За його словами, щодня у світі помирає 1 тис. 200 осіб від хвороб, пов’язаних з курінням, або 50 людей щогодини.

“Прогнози ВООЗ такі, що куріння переміщується з країн з високим рівнем доходу в країни з низьким та середнім рівнем доходу. За даними ВООЗ, до 2030 року кількість курців з низьким та середнім рівнем доходу збільшиться удвічі. Тому нам потрібно розуміти, що на тлі позитиву і на тлі всіх позивних моментів ми маємо впроваджувати більш жорсткі норми, рекомендовані Конвенцією, і працювати на її виконання”, - додав А.Скіпальський.

За даними прес-центру Коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну», Рамкова конвенція із боротьби проти тютюну (РКБТ) - це перший в історії міжнародний договір у сфері громадського здоров’я, розроблений та прийнятий під егідою Всесвітньої організації охорони здоров`я, і вже ратифікований 174-ма країнами світу. Метою Конвенції проголошено «захист нинішнього і майбутнього поколінь від руйнівних наслідків для здоров`я людей, а також соціальних, екологічних і економічних наслідків споживання тютюну і впливу тютюнового диму». Конвенція офіційно набула чинності для України 4 вересня 2006 року. Документом Україна взяла на себе зобов’язання до 4 вересня 2011 року повністю заборонити рекламу тютюнових виробів.

Реклама тютюну вже заборонена в Україні на телебаченні та радіо, а також на зовнішніх рекламних носіях. Проте досі дозволена тютюнова реклама у інтернеті, у магазинах та кіосках, дозволяється також проведення акцій-розіграшів, промо-акцій на вулицях, спонсорство та стимулювання продажів сигарет.

Верховна Рада у 2010 році ухвалила у першому читанні законопроект № 5164 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо повної заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів. Усі положення законопроекту №5164 розроблені відповідно до ст. 13 РКБТ.