Кращим варіантом для України є збереження суверенітету у зовнішній торгівлі, що дозволить уряду самостійно укладати угоди про вільну торгівлю з різними країнами. Про це екс-глава Світової організації торгівлі Паскаль Ламі заявив, виступаючи на 10-й міжнародній зустрічі «Ялтинська європейська стратегія».
Політик зазначив, що існують дві основні моделі: з передачею суверенітету в транснаціональний орган, як у ЄС чи Митний союз, або без передачі, як роблять, наприклад, Мексика, Південна Корея, Швейцарія, Канада, пише Радіо Свобода.
"Ви зберігаєте суверенітет своєї зовнішньої торгівлі і лише коригуєте певні показники між різними країнами. Мені здається, цей варіант більше підходить вашій країн ", - сказав експерт.
Він навів три аргументи на користь своєї позиції. По-перше, Україна має великі земельні ресурси , порівняно дешеву робочу силу і природні запаси, а також має суттєві відмінності, як від Європейського союзу, так і Митного союзу.
По-друге, зазначив Паскаль Ламі, обсяги зовнішньої торгівлі України з ЄС та Митним союзом приблизно рівні, при цьому структура імпорту та експорту значно відрізняється і, можливо, має залишатися дуже різною і взаємодоповнюючою.
Третьою причиною він назвав географічно дуже вигідне становище країни для торгівлі і з ЄС, і з Митним союзом. Ламі допустив, що в якийсь момент стандарти Євросоюзу і Митного союзу зблизяться і в майбутньому вони зможуть функціонувати під егідою певного рамкової угоди, цілю якого стане забезпечення злиття двох систем, в тому числі такої важливої для України сфери, як торгівля енергоресурсами.
"Але поки Україна має наслідувати приклад Мексики, яка має угоду про вільну торгівлю з США, Канадою, але в той же час має таку угоду і з ЄС, поруч латиноамериканських країн, а зараз вони працюють і з азіатськими країнами, - зазначив екс-голова СОТ.
Україна планує підписати угоду про асоціацію з ЄС і зону вільної торгівлі у листопаді 2013 року. 18 серпня Кабінет Міністрів України схвалив проект угоди про асоціацію з Європейським Союзом.