Україні радять відновити моніторинг забруднення харчів радіоактивними речовинами

12:30, 9 квітня 2011

90% людей, що мешкають на територіях України, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, сьогодні в безпеці. Рівень опромінення на цих територіях зменшився і не виходить за межі норми. Про це, опираючись на заміри українських фахівців, заявив заступник секретаря РНБО України, директор Чорнобильської АЕС у 1994-98 роках, Сергій Парашин у шоу «Шустер Live».

Під тиском коментарів експерта з ядерної безпеки міжнародної природоохоронної організації «Ґрінпіс» Тобіаса Мюнхмайєра, він визнав, що в населених пунктах забруднених територій, де проживає 10% людей, дійсно фіксується перевищення допустимих норм радіоактивного забруднення. «Міністр надзвичайних ситуацій Віктор Балога сказав учора, що є села, де в молоці є перевищення. Ці дози можна понизити. На жаль, часто передбачені 10-12 млн грн на це не виділяються. Багато деталей треба доробити до кінця».

Ведучий шоу Савік Шустер повідомив, що нещодавно «Ґрінпіс» в Україні провів дослідження за межами відчуження на вміст радіоактивного цезію №137 у продуктах харчування. Виявилося, що вміст у сушених грибах у с. Народичі Житомирської області перевищує допустиму норму в 115 разів, а в с. Дроздинь Рівненської області вміст у молоці перевищив норму для дітей у 16 разів. Відтак «Ґрінпіс» у своєму розкритикував уряд України за відмову від регулярного моніторингу харчів на вміст радіоактивних речовин з ЧАЕС 2 роки тому, як передчасний. У документі, опублікованому організацією, також закликають до ретельної перевірки сільськогосподарських угідь на забруднення радіонуклідами.

Секретар РНБО Раїса Богатирьова повідомила, що 19 квітня вбуде міжнародна конференція, присвячена 25-річниці Чорнобильської катастрофи. «Лідери країн приїдуть до нас, щоб вирішувати, яким чином допомагати Україні подолати наслідки, і скористатися нашим досвідом». За її словами, обговорюватиметься і можливість залучення фінансів на вирішення проблем України, пов’язаних з Чорнобильської катастрофою.