Україні загрожує опустелення і затоплення, – вчені

15:08, 22 листопада 2011

В Україні можливими наслідками зміни клімату можуть стати різкі коливання температур, затоплення великих ділянок суходолу, опустелення, нестача питної води на певних територіях (це може торкнутися східних і південних регіонів), збільшення кількості стихійних лих, у тому числі лісових пожеж, повеней, зсувів.

Як повідомила ZAXID.NET  координатор програми зі зміни клімату з Національного екологічного центру України Христина Рудницька, за даними вчених наслідки зміни клімату стануть відчутними швидше, ніж очікувалось. За тиждень до міжнародних переговорів ООН зі зміни клімату вийшов останній звіт вчених з прогнозами наслідків зміни клімату.

Так, учені впевнені, що з вірогідністю у 99-100% збільшиться частота та інтенсивність екстремально-гарячих днів.  З вірогідністю 66-100% загальна температура на планеті підвищиться до 30◦С до 2050 року та до 50◦С до 2100 року залежно від регіону та рівня викидів парникових газів. Водночас вчені встановили межу недопущення підвищення загальної температури на 20С, після якої починаються катастрофічні та незворотні зміни клімату.

До економічних наслідків в Україні відносять незворотну втрату деяких природних ресурсів або значне їхнє зменшення (зокрема, водних, лісових, земельних), потребу у зміні територіальної структури економіки у зв’язку, зокрема, із затопленням територій, нестачею питної води, частими повенями та іншими природними лихами, збільшення навантаження на державний бюджет (через потребу в ліквідації наслідків природних лих, збільшення кількості непрацездатного населення, дотації сільському господарству тощо).

Для того, щоб уникнути цього та утриматися в межах 20◦С підвищення температури, індустріально розвиненим країнам, до яких також належить і Україна, необхідно скоротити викиди на 25-40% до 2020 року, а країнам, що розвиваються, на 15-30% від їхнього сценарію «бізнес як звичайно». Але на даний момент зобов’язання, які можуть взяти на себе індустріально розвинені країни, ледве сягають загального скорочення на 12-18% до 2020 року, а країни, що розвиваються, поки що не готові до необхідних скорочень, і їх викиди стрімко зростають.

 «Перед початком міжнародних переговорів зі зміни клімату, політики мають дослухатися до інформації вчених. Подолання наслідків змін клімату коштуватиме на порядки дорожче, ніж їхнє попередження. Критично необхідно зменшити викиди парникових газів, і для цього мають докласти зусиль усі країни разом», – зазначила Христина Рудницька.

Нагадаємо, Конференція сторін рамкової конвенції ООН зі зміни клімату відбудеться з 28 листопада по 9 грудня в місті Дурбан (ПАР).