Іммігрантка з України Олена Віларіель започаткувала в американському штаті Каліфорнія тренд на унікальні інклюзивні дитячі майданчики, на яких одночасно можуть гратися і діти і дорослі, фізично здорові, чи люди з особливими потребами, діти з аутизмом, незрячі чи ті, що не чують.
Перший такий абсолютно унікальний майданчик з’явився у каліфорнійському місті Пало Альто чотири роки тому. Щомісяця його відвідує 25 тисяч людей. Місцева влада вже виділила мільйони доларів на побудову подібних майданчиків. Але ініціювала створення першого такого майданчика, провела колосальну організаційну роботу, зібрала команду однодумців і мільйони доларів пожертв іммігрантка з України Олена Віларіель, про яку розповідає «Голос Америки».
Сім років тому мешканка Пало Альто, українка Олена Віларіель повела своїх двох доньок на дитячий майданчик. Молодша дівчинка народилася з фізичними порушеннями, тому потребувала спеціальних умов.
За законом, у США кожен дитячий майданчик має бути пристосований для дітей з особливими потребами. Однак будівельники нерідко виконують лише мінімальні нормативи, через що у дітей з фізичними порушеннями замість позитивних емоцій виникають протилежні.
Відтак жінка, не знайшовши майданчика де б могли гратися обоє дітей, пішла в міську раду Пало Альто. Чиновники визнали – доступного майданчика у місті немає, однак погодились безкоштовно виділити земельну ділянку за умови, що вона знайде спосіб збудувати такий майданчик. Після цього жінка зібрала команду однодумців і після семи років розробки проекту, переговорів і збору коштів з’явився «Чарівний міст» (Magical bridge).
Українка створила у США унікальний інклюзивний дитячий майданчик, яким можуть користуватися усі, не залежно від віку чи фізичних обмежень (фото «Голосу Америки»)
Зокрема, на майданчику є місце для незрячих. Кожні тридцять хвилин звуки міняються, так ніби йдеш по воді, снігу, опалому листі або ж по льоду. Також майданчик облаштований і для людей з поведінковими і когнітивними розладами. Адже лише 10% людей з інвалідністю мають явні фізичні обмеження. Для дітей з аутизмом тут звучить заспокійлива арфа. Музика стимулює мозок, що покращує соціальні навички.
Перший «Чарівний міст» побудували за 4 млн доларів благодійних пожертв. Після відкриття проектом зацікавились як у Каліфорнії, так і за її межами. У 2016 році Олена та її команда створили фундацію, яка збирає кошти й консультує, як втілити в життя такий проект. Цього року майданчик був представлений на міжнародному економічному форумі у швейцарському Давосі як проект, що задовольняє потреби людей з фізичними та когнітивними розладами та відкриває для них нові можливості.
Зараз у Каліфорнії будується ще п'ять таких майданчиків. Кошти на їх побудову виділили місцеві уряди.