Українська еліта звернулась до Обами

11:36, 29 липня 2009

Українська інтелігенція вважає, що Україна має зробити свій внесок у безпеку регіону. Про це йдеться в зверненні інтелігенції до президента США Барака Обами.

«Ми - інтелектуали і політики, урядовці і громадські діячі, фахівці і бізнесмени, науковці і журналісти - написали цього листа, бо для нас Україна є не просто позначкою на географічній карті. Ми не згодні миритися з тим, щоб нашу країну використовували як місце для присвоювання нечесних статків. Ми хочемо жити в сучасній демократичній правовій державі, яка захищатиме інтереси відповідальних громадян, а не здирників, керуватиметься верховенством права, а не клановими інтересами», - мовиться в листі.

Для цього автори листа закликають лібералізувати візовий режим між Україною та ЄС і США, розвивати співпрацю Україна-НАТО, сприяти збільшенню прозорості енергетичного ринку України та його інтеграції до загальноєвропейської системи.

Політика «Східне партнерство» повинна стати дієвим інструментом модернізації України й інших країн-учасників, а не відкупним внеском від Брюсселю, наголошують автори звернення.

«Ми прагнемо демократичної солідарності не проти когось, а проти минулого - заради майбутнього і заради наших спільних цінностей. Ми противники тих сил, які прагнуть тиранії й поневолення, що є ворогами всіх вільних суспільств.

Ми впевнені - безпека Європи та цілого Євроатлантичного простору є неподільною. Вона гарантується безпекою України, і навпаки. Стабільна Європа та її зростання не існуватимуть при нестабільній і небезпечній Україні. Спільне усвідомлення взаємної залежності і взаємної необхідності - ключ до правильних дій. А правильні кроки сьогодні - підвалини під наше і ваше майбутнє», - сказано у листі.

Звернення до ЄС і Сполучених Штатів підписали, зокрема, письменники Юрій Андрухович і Микола Рябчук, колишній секретар РНБО Володимир Горбулін, співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров, перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, президент Національного університету «Києво-Могилянська академія» Сергій Квіт, віце-ректор Українського католицького університету у Львові, колишній член Української Гельсінкської Групи та в'язень сумління Мирослав Маринович, поет і видавець Іван Малкович.