Українська кіноспільнота вимагає відставки керівництва Держкіно. Відкритий лист до української влади підписали представники найбільших громадських кіноорганізацій.
Національна спілка кінематографістів України оприлюднила відкритий лист про відповідальність чинної голови Державного агентства України з питань кіно Марини Кудерчук за поглиблення кризи в українському кінематографі. До листа приєдналися інші кіноорганізації, зокрема Спілка кінокритиків України, Українська гільдія режисерів та інші.
У листі перелічені факти, які свідчать про непрофесійність та невідповідність займаній посаді голови Держкіно Марини Кудерчук. З метою подолання кризи кіноспільнота висунула свої вимоги, в тому числі про відставку чинної Голови Держкіно та її заступників.
Лист адресований президенту України Володимиру Зеленському, прем’єр-міністру України Денису Шмигалю, голові комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Микиті Потураєву, міністру культури та інформаційної політики України Олександру Ткаченку та голові Національного агентства України з питань державної служби Алюшиній Наталії.
Фактами, які стали підставою для написання Листа стали:
- Неефективне використання із порушенням законодавства коштів державного бюджету, спрямованих на державну підтримку кінематографії та управління об’єктами державної власності – згідно зі Звітом Рахункової палати №32-6 від 07.12.2021.
- Перешкоджання участі національних фільмів на міжнародних кінофестивалях. Виробники фільмів отримували претензії від Держкіно про порушення неіснуючих норм щодо права представляти фільми на міжнародних кінофестивалях без погодження з Держкіно, і вимогу про повернення коштів державної підтримки в повному обсязі.
- Порушення прав і законних інтересів іноземних виробників, залучених місцевими суб’єктами кінематографії до зйомок в Україні. Так, незаконна відмова першому ж іноземному проекту (фільму «Останній найманець» для Netflix з Жан-Клодом ван Даммом у головній ролі), що вирішив скористатися системою повернення частини кваліфікованих витрат (так званим «кеш-рібейтом»), підірвала довіру до дій держави серед найпотужніших іноземних кіновиробників.
- Систематичні порушення Держкіно своїх обов’язків при виконанні договорів про надання державної підтримки на виробництво фільмів і перевищення повноважень при оформленні договорів, що є схилянням виробників до порушення закону та немотивованих виправлень бухгалтерської звітності та первинних документів, з метою зменшення суми державного фінансування при підписанні акта про завершення виробництва.
- Перевищення службових повноважень головою Держкіно у сфері діяльності державних кіностудій, зокрема, наказ № 93 від 15.07.2022 року «Про проведення комплексної перевірки Державного підприємства «Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка» (згідно з положенням про Держкіно цей орган не є суб’єктом проведення перевірок).
- Так звана реорганізація Довженко-Центру, яка загрожує знищенням культурної інституції.
- Неприпустима поведінка керівника державного органу, що принижує честь і гідність громадян.
Підсумовуючи вищевикладене, підписанти вимагають:
- Відправити у відставку керівництво Держкіно – голову і її заступників, недоброчесні та незаконні дії яких призвели до поглиблення кризи в українському кінематографі.
- Скасувати Наказ Держкіно №100 про «реорганізацію» Довженко-Центру що ставить під загрозу діяльність Довженко-Центру як унікальної культурної установи.
- Призначити на посаду генеральної директорки Довженко-Центру Олену Гончарук, яка виграла перемогла у конкурсі, результати якого є дійсними і не були скасованими.
- Надати Довженко-Центру статус Національного фонду фільмів.
- Зібрати погоджувальний круглий стіл з представниками влади і українських кіноорганізацій з персональним членством щодо призначення компетентного і доброчесного керівництва Держкіно.
Нагадаємо, це не перша спроба кінематографістів змінити керівництво Держкіно. У 2020 році національна спілка кінематографістів України виступила із вимогою відставки Марини Кудерчук. Кінематографісти вважають Кудерчук некомпетентною для посади, а також скаржаться на недостойну державного службовця поведіку. З того часу криза тільки загострилась.